Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Doğu Karadeniz; Fırtına Vadisi, Maçahel, Biyosfer-1-

Öncelikle bir şeyi itiraf etmem gerek. Bugüne kadar yaklaşık 50 ülkenin en güzel yerlerini gezen bir gezgin olarak, Uzak doğu, Avrupa, Afrika, Güney Amerika'nın aklınıza gelen en güzel şehirleri ile Doğu Karadeniz'in tabiat güzelliğini kıyaslamanız zor olabilir.
Avustralya'da yaşayan Aborjinlerin güzel bir sözü var "Bilgi, kişinin özel mülkü değil, geleceğin sahipleri genç nesillere aktarılması gereken kaderdir" Seyahatlerde kazandığım deneyimi okurlarımla paylaşıyorum. Bu ise bana ayrı bir keyif veriyor.
Doğu Karadeniz; yaylaları, dağ gölleri, şelaleleri, köyleri, kasabaları, lezzetli yöresel yemekleri, farklı insan profili, sisli dağları ile Türkiye'nin çok farklı bir bölgesi. Başlıca gezilecek yerler; Ayder Yaylası, Mençuna, Palovit ve Maral şelaleleri, Zilkale, Fırtına Vadisi, Kaçkarlar  ve Karçallar dağları ile adeta bir cenneti andıran Maçahel...
Yüksek dağlarla çevrili bu alanlar, görenleri kendine hayran bırakan manzaralar sunmasının yanı sıra, oldukça zengin bir ekosisteme de sahip. Artvin; çam, köknar, ladin ağaçlarıyla çevrili yaylaları, dik yamaçları, el değmemiş ormanları ve uçurumların kenarında ilerleyen adrenalin düzeyi yüksek dağ yollarıyla doğaseverler için bulunmaz parkurlara sahip adeta bir tabiat cenneti.
Fırtına deresinin oluşturduğu Hemşin Havzası, Karadeniz'in vadiler ile bölünmüş sarp doğasının en iyi hissedilen yerlerden biri. Havza'da 50 kadar yayla köyü ve 70'den fazla dağ köyü mevcut.
2005 yılında Artvin Borçka'daki Camili köylerinin bulunduğu Camili Biyosfer Alanı WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı ) tarafından dünyada sayılı "sıcak nokta"dan biri kabul edilmiş. Kaçkar dağları dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri olarak seçilmiş olup, 2 binden fazla canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Sadece bu bölgede bulunan endemik bitki türlerinin sayısının neredeyse tüm Avrupa kıtası kadar olduğunu söylemek, herhalde bu zenginliği ifade etmekte yeterli olacaktır. Biyosfer rezervi "küresel öneme sahip doğal alanların korunması ve yöre halkının sürdürülebilir gelişimini sağlamak amacıyla UNESCO tarafından onaylanan alanlar" olarak adlandırılmaktadır. Camili Biyosfer Rezervi, dünyada 117 ülkede bulunan 621 biyosfer rezervinden biri olup, Saf Kafkas arı ırkının varlığını sürdürdüğü bir alan olarak biliniyor.
Doğanın, tüneller ve yollarla bozulmadığı bu bölgede, köylerin bağlı bulunduğu Artvin'in Borçka ilçesine ulaşmak oldukça zor. Tek yol, yüksek Karçal Dağları'nı aşmak. Ancak bu yol, kışın 4 metreye varan kar yüksekliğiyle yılın 6 ayı ulaşıma kapalı. Diğer taraf ise yaklaşık 70 yıl boyunca dünyaya kapalı kalan Sovyetler Birliği olunca, Camili Havzası her yıl altı ay dünyadan uzak bir yaşam sürmüş. İşte bu sebeplerden ötürü, Camili Havzası, 20. yüzyılın neredeyse tamamını dünyadan kopuk biçimde yaşamış.
Bölgenin en büyük şansı ise eğitimli, toprağını ve köyünü seven insanları. Neredeyse yüzde 100'lük okur-yazar oranına sahip bölge halkı eko sisteme gelebilecek hertürlü tehditin farkında.
www.dogukaradenizyaylalari görsellerinden fotoğrafları  incelediğinizde, makale konusunu daha canlı gözleriniz önüne getirmek mümkün olacaktır. Mayıs -Eylül arası gidebileceğiniz bu yöreye Trabzon veya Hopa havalimanı üzerinden gidebilirsiniz.
Makalemize gelecek ay devam edeceğiz.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun..

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin