Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Doğu Karadeniz; Fırtına Vadisi, Maçahel, Biyosfer-2-

Doğu Karadeniz'e gittiğinizde, neden bu kadar zaman buraları görmedim diye hayıflanırsınız.
Ancak bu tabiat cennetine gitmenin de bazı gereklilikleri var. Önce bölgeyi ve tarihini çok iyi tanıyan bir rehbere ihtiyacınız var.
Ayder, Potuk gibi yaylalarda, butik otellerde konaklamanız, bölgeye gitmeden çok iyi bir Google araştırma yapmanız gerekiyor.
Gidilecek araçların konforlu olması ve Vito, Crafter tarzı araçlar ile seyahatin yapılması, zor dağ yollarında sizi zorlamayacaktır.
Şimdi gelelim nerelere gidilmesi gerektiğine ve bu yerlerin özelliklerine;
Ciha dağı; Arhavi İlçesinin doğusuna hâkim konumdaki dağ, hava açık olduğunda Rize'nin Pazar ilçesindeki Kız Kalesi'nden Gürcistan'daki Gonia Kalesi'ne kadar uzanan müthiş panoramik bir görünüme olanak veriyor.
Fırtına Deresi; Fırtına Deresi üzerinde birçok taş köprü var. Bu köprüler en az 100 yıllık. Gidip o köprülerin üzerinde durmak ortasından bir fotoğraf çekmek bile geçmişe gidip gelmek gibi. Hele bir de Rafting yapmayı sevenlerdenseniz, Fırtına Deresinde Rafting, hayatınızda yaşadığınız en güzel deneyimlerden biri olacaktır.
Zil Kale; Trabzon İmparatorluğu döneminde ya bizzat Komnenoslar ya da İmparatorluğa bağlı yerli Lordlar tarafından yapıldıklarını tahmin edilmekte. Kayalığın üzerinde bulunan ve Zilkale denilen eski bir kalenin içinde insana şaşkınlık veren kemerli binalar ve büyük bir kule var. Kalenin alt ucu, tepelerin üzerinde başka kalelere ve eski bir kilise kalıntıları bulunan Fırtına Deresi'ne kadar uzanıyor.
Anzer Yaylası; Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayladır. Anzer Balı çok meşhurdur bilen bilir eğer alabilirseniz o baldan da alıp öyle dönün de, şehirler de nasıl ballarla kandırıldığınızı anlayın.
Kaçkar Dağları Milli Park; Çamlıhemşin'de yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ilçe merkezinden 16 km uzaklıkta konumlanmaktadır. 51.500 hektarlık bir alandan oluşan park, 1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilmiştir. Parkın içerisinde göller, çayırlar, buzul vadilerin yanı sıra nice bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Domuz, tilki, sansar, geyik, yaban keçisi ve ayı parkın misafirlerinden bazılarıdır.
Çifte Köprü; Doğu Karadeniz bölgesinin dereleri üzerine yapılmış tarihsel kemer köprülerinin en göz alıcılarından birisi, Çifteköprü'dür. Kamilet Vadisi'nde Kamilet ve Çamlıca adlı iki derenin kesiştiği noktada yer alan Çifteköprü'nün 18. yüzyıldan kalma olduğu bilinmektedir.
Arhavi ilçesinin merkezinde dolaşırken bir yontu (heykel) göreceksiniz. Karadeniz insanının dayanışmasını simgeleyen bir kadın ile erkek el ele, kadının elinde çay fidesi erkeğin kolunda ise atmaca figürü... Çay ve atmaca Doğu Karadeniz insanının yaşamıyla özdeşleşmiş önemli iki doğa olayı. Arhavi'nin yapıları arasında gerilmiş ipler, atmacalar için yapılmış. Bölgede, M.Ö. 700 yıllarından beri atmaca ile avlanma yapılmakta. Doğada 50 değişik türde atmaca var. Bunlardan 14 türü Arhavi ve çevresinde yaşar. İnsana çok çabuk alıştıkları söyleniyor.
Son olarak çay içmenin lezzetini burada içtiğiniz çayda anlıyorsunuz. Lezzetli bir çayın tarifi; Demlik mutlaka porselen olacak. Akşamdan ısıtılıp, soğumaya bırakılan ve PH derecesi en az 7 olan çay suyu, sabah tekrar ısıtılır. Demliğe konulan çay 15 dakika demlenir. Demlenen çay en fazla yarım saatte tüketilir. Deneyin hak vereceksiniz.


Ulu önder ATATÜRK'ü 10 Kasım 2018'de tekrar anacağız. Allah rahmet eylesin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin