Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Etiyopya

Etiyopya eski adı ile Habeşistan, dünya tarihinin en eski medeniyetlerinden biri.
Ekim ayında 5 günlük bir geziye dahil olarak büyüleyici manzaraları, kaleleri, antik kutsal bölgeleri olan bu güzel ülkeyi görme imkanı buldum.
Kentler dışında genel su şebekesi olmadığı için  yetişkinler ve çocuklar derelerde yıkanıyor, giysilerini yine buralarda yıkıyorlar. Tarım ve hayvancılığın son yıllardaki gelişimi açlığın ülke gündeminden çıkmasına neden olmuş.
Kısaca özetlemek gerekirse; Ülke 1 milyon 104 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle, Türkiye'nin 1,5 katı kadar bir büyüklüğe sahip ve nüfusu yaklaşık 97 milyon.
Afrika kıtasının Nijerya'dan sonra ikinci en kalabalık ülkesi.
1936-1941 arası Mussolini İtalya'sının istilası hariç, Avrupalı sömürge güçlerine direnebilmiş ve bağımsızlığını koruyabilmiş tek Afrika ülkesi,
1945 yılında Birleşmiş Milletlere üye olmuş ilk Afrika ülkesi,
1993 yılında halk oylaması ile Erite'nin bağımsızlığını ilan etmesi sonrası, denize çıkışı olmayan bir kara devleti konumuna gelmiş.
Başkent Addis Ababa 80 farklı dilin konuşulduğu şehir olup, 2335 metrelik rakımıyla dünyanın en yüksek rakımda bulunan 5. Başkenti,
Kendi alfabesi olan tek Afrika ülkesi,
Kişi başı aylık ortalama 110 dolar gelir ile fakirlikte 192 ülke arasında 162.
Halkın yüzde 62'si Hıristiyan 33'ü Müslüman, kalanı Animist ! dinlere inanmakta,
Afrika kıtasında bulunan dağların %70'i bu ülkede bulunmakta, Hristiyanlık dinine mensup ilk milletlerden biri,
Ülkenin genel yüksek rakımı sayesinde dünyaca ünlü uzun mesafe koşucularından bir çoğu Etiyopyalı,
Uzaydan da görülebilen Büyük Rift Vadisi ülkeyi kuzeyden güneye ikiye bölmekte,
Dünyanın en ünlü fosil'i 3,5 milyon yıllık "Lucy" Etiyopya'da bulunmuştur.
Unesco dünya mirası listesinde bulunan 9 ören yeri ile Afrika ülkeleri arasında en önemli yerde olması kültürel açıdan Etiyopya hakkındaki en önemli  bilgidir.
Kahve, dünya üzerinde ilk defa Etiyop'ya nın Kaffa bölgesinde bulunmuştur. Dünyanın en büyük 5. kahve üreticisidir.
Afrika kıtasındaki ilk araba 1907 yılında bu ülkede İmparator 2. Menelik tarafından kullanılmıştır.
Ülkede ortalama yaşam süresi 49 yıl ile dünyanın en düşük ülkesidir.
Etiyopya "Kutsal Ahit Sandığı"nın ve İsa'nın çarmıha gerildiği Gerçek Haç'ın ülkelerinde bulunduğunu iddia etmektedir. Her yıl 26 Eylül'de ülkenin her kentinde "Meskel" festivali adı altında meydanlarda çok yüksek ateşler yakılmakta, etrafında toplanan insanlar ilahiler söyleyerek bu kutsal güne eşlik etmekteler. Bu tabiatla dini geleneklerin iç içe geçtiği bir festival. Meskel'i Etiyopyalı Ortodoks Hristiyanlar, inançları gereği Hz. İsa'nın gerçek "haç"ının bulunduğu milattan 4. yüzyıldan beri kutluyorlar. Yaklaşık iki saat süren bu kutlama esnasında insanların kendinden geçtiğini görmek mümkün.
Gezimiz esnasında yerel rehberinde yardımı ile Ülkenin dağlık bölgelerinde bulunan bazı kabileleri de ziyaret etme fırsatını bulduk. Adeta 500 yıl evveli yaşayan telefon, tv, kitap vb hiçbir teknoloji ile tanışmamış bu kabilelerin yaşamları, açlık yaşanmaması sebebi ile kendi dünyalarındaki mutlukla sürüyor.
Bir kabilede gördüğümüz törende, yanyana dizilmiş boğaların üzerinden düşmeden atlayarak evliliğe namzet olan erkeğin sevinci hakikaten görülmeye değerdi.
Addis Ababa'da ki Ulusal müze insanlık tarihinin evrimini sergilemesi açısından son derece enteresan ve görülmeye değer bir müze.

Yeni yılın barış, huzur getirmesi dileği ile nice mutlu yıllar dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin