YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) kabin memurlarının (hostes) yeni kıyafetleri, teslim edilmeye başlandı. Hosteslerin, yeni üniformaları İstanbul Havalimanı’nın 1. Fazı’nın açılmasının planlandığı 7 Nisan’dan itibaren giymeye başlayacağı kaydedildi.

THY’nin hostesler için tasarlattığı yeni üniformaların ölçüm işlemleri tamamlandı. Edinilen bilgiye göre hosteslerden bir süredir ölçü isteyen şirket yönetimi, bu işlemlerin tamamlanmasıyla yeni kıyafetleri dağıtmaya başladı. THY’nin yeni kıyafetlerinin, çanta ve valizlerinin kısa bir sürede tüm personele dağıtılma işleminin tamamlanması bekleniyor.

TASARIM MİLANO’DAN!

Türk kültüründeki birçok klasik detaydan esinlenilerek ortaya çıkarılan yeni üniformaların tasarımı, Milano merkezli modacı Ettore Bilotta’ya ait. THY’ye özel tasarlanan koleksiyondaki kumaş ve aksesuarların detaylarında yer alan “FLOW/AKIŞ” deseni, yerel zanaatkârların elinden çıkmış cam eşyalarda, seramiklerde ve yine hat sanatında çokça kullanılan klasik kıvrımların modern dokunuşlarla birleştirilmesi sonucunda oluşturuldu. İstanbul Boğazı’ndaki akış ve hareketlerden de esinlenilen “FLOW/ AKIŞ” deseni aynı zamanda, Doğu ile Batı’nın kesişme noktası olan İstanbul’un sahip olduğu dinamik enerjiyi de sembolize ediyor.

Şapka, eldiven, elbise, çanta ve çeşitli aksesuarlardan oluşan yeni kabin üniformalarına renk olarak bayrak kırmızısı ve antrasit gri renkleri hâkim. Bu projeye ait bir diğer önemli detay ise; bütünsel bir marka deneyimi yaşatmak adına kabin, kokpit, yer hizmetleri personeli ve uçan şef üniformalarının tek bir tasarım altında hayat bulması oldu.