TAIPEI (Tayvan Haberleri) - İki Tayvan Hava Kuvvetleri F-5E savaş uçağının çarpışması ve okyanusa düşmesinin ardından diğer pilot için kurtarma görevi devam ederken bir pilot öldü.

Ulusal Kurtarma Komuta Merkezi'ne (NRCC) göre, Pazartesi öğleden sonra (22 Mart), iki F-5E savaş uçağının Pingtung İlçesi kıyılarında (üssünün 37,5 deniz mili güneydoğusu) okyanusa çarptığı ve çarptığına inanılıyor. . Milli Savunma Bakanlığı (MND) olay yerine arama kurtarma Kara Şahin helikopterleri ve deniz devriye botları konuşlandırırken, Taitung ve Pingtung'dan itfaiyeciler de karada arama yapmak için sevk edildi.

MND'ye göre öğleden sonra 2: 30'da dört F-5E savaş jeti bir eğitim görevi için Taitung'un Zhi-Hang Hava Üssünden havalandı. Bununla birlikte, öğleden sonra 3: 06'da, jetlerden ikisi çarpıştı, ancak Pan (潘) ve Lo (羅) olarak adlandırılan iki pilotun, uçakları denize düşmeden önce fırlatabildiği bildirildi.

NRCC daha sonra 3: 22'de arama kurtarma uçağını ve gemileri olay yerine gönderdi. Arama bölgesi, Pingtung İlçesinin Mudan Kasabasındaki Xuhai Balıkçı Limanı'ndan 2,2 mil açık denizdedir.

Saat 4: 14'te, polis 26 İl Karayolu'nun 73 kilometrelik işaretinde bir fırlatma koltuğu ve paraşüt buldu, ancak yakınlarda pilot bulunamadı. Saat 16: 22'de Lo, denizde hayati belirtilerle ancak bilinçsiz olarak bulundu. O zamandan beri acil tedavi için Taitung Mackay Memorial Hastanesine transfer edildi.

Doktorlar Lo'yu yeniden hayata döndüremedi ve öldüğü ilan edildi. Pan hala kayıp ve onu arama hala devam ediyor.

En son olmak son 20 yılda F-5E savaş uçağı kapsayan iki uçak işaretleri sekizinci ciddi bir kaza arasındaki bariz havada çarpışma, çarpışma Taitung, kıyıları bir eğitim görevi sırasında bir F-5E hangi pilotu Kaptan Chu Kuan-meng'i (朱 冠 甍) geçen yılın Ekim ayında öldürdü.