#OTD 2014'te: Colorado, ABD'nin Bennett kasabasında meydana gelen bir uçak kazasında, özel bir Cessna 150 (N6275G) düştü ve içindeki 2 kişi hayatını kaybetti. Uçak, gece uçuşu sırasında uzamsal yönelim bozukluğu nedeniyle kontrolden çıktı. Kazaya katkıda bulunan faktörler arasında, pilotun dikkatinin bir selfie çekmeye çalışması olduğu görülüyor.

Olay, 2014 yılında, Bennett kasabasının yakınlarında gerçekleşti. Bennett Polis Departmanı ve Federal Havacılık İdaresi (FAA) yetkilileri tarafından yapılan soruşturma sonucunda, kazanın nedenleri ve detayları ortaya çıktı.

Cessna 150, gece saatlerinde havalanarak planlı bir uçuş gerçekleştirmek üzere havalandı. Ancak uçuş sırasında pilot, uçakta bulunan bir kişiye selfie çekmeyi denedi. Bu sırada, uçuşun karmaşıklığı ve gece koşulları nedeniyle dikkati dağıldı ve uçak kontrolden çıktı.

Sorun, uzamsal yönelim bozukluğundan kaynaklanıyordu. Uçak, pilotun kontrolünü kaybederek yerden yaklaşık 500 fit yükseklikte düştü. Maalesef, uçakta bulunan her iki kişi de kazada hayatını kaybetti.

Uçak kazasına ilişkin rapor, pilotun dikkatini dağıtan selfie çekme girişimi ve gece uçuşunun karmaşıklığından kaynaklanan uzamsal yönelim bozukluğunu vurguladı. FAA yetkilileri, pilotların uçuş esnasında dikkatlerini dağıtacak etkinliklerden kaçınmalarını ve uçuş kurallarına uymalarını önemle vurguladı.

Kaza sonucunda yaşamını yitiren kişilerin aileleri derin bir üzüntü içinde kaldı. Kazanın ardından, havacılık güvenliği ve pilotların dikkatini dağıtıcı etkinliklere karşı farkındalık oluşturulması gerektiği konusunda çağrılar yapıldı.

Uçak kazası, dikkatsizlik ve uçuş kurallarına uyulmamasının sonuçlarına dair bir hatırlatma oldu. FAA ve diğer havacılık kuruluşları, pilotların güvenli uçuş prensiplerine uyum konusunda sürekli eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.