Panel öncesi, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, IATA Başkanı Tony Tyler ve ICAO Genel Sekreteri Raymond Benjamin bir basın toplantısı düzenleyek
“22. IATA AVSEC Konferansı”nda, güvenlik kapsamlı yeni bir anlayışın çizgileri, yönetim ve sektörün üst düzey temsilcilerinin bir araya geldiği bir dizi tartışma ve  seminer  çerçevesinde ana hatlarıyla belirleniyor. Konferansta, fikir ve operasyonel deneyimlerin değişimi, yeni beceri ve çözümlerin öğrenimi ve yarının çözümlerini inşa etme gibi belirlenmiş konu başlıkları, alanlarında yetkin isimlerce ele alınacak.


Konferans açılışında yer alacak ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, ICAO Genel Sekreteri Raymond Benjamin ve Amerika Birleşik Devletleri  Ulaştırma Güvenlik İdaresi Başkanı John Pistole’un katılımları ile 5 Kasım 2013, Salı günü gerçekleşecek, “Küresel Kavşaklarda Güvenlik” temalı “Düşünce Liderliği Paneli”nde, sektörel söz sahiplerinin gelişmekte olan yeni tehditler, artan yolcu sayıları ve yıllık kaynak kısıtlamalarının oluşturduğu olumsuz zeminde, düzenleyici geliştirme ve operasyonel şekillendirme zorluğuna karşı nasıl bir yaklaşım sergilemeleri gerektiği etrafında müzakere edilecek.