Arka arkaya yaşanan iki 737 MAX kazasında 346 kişi hayatını kaybetti. 400’e yakın 737 MAX uçağı yere indi. Bu uçakların 13’ü Türk bayraklıydı. Havayolları Boeing 737 MAX için havacılık otoritelerinden haber bekliyor. Ama bu haber bir türlü gelmiyor…

Tüm bunlar yaşanırken ABD’de 400’den fazla Boeing 737 MAX uçaklarında görev yapan pilot harekete geçti. Boeing’in eksik sistem geliştirdiği ve yaşananları gizlediği için şirketin ana merkezi Chicago’da dava açtı. İlk duruşma 21 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

DAVANIN KONUSU

Pilotların ortaya attığı iddiaların başında Boeing’in bu sorunu bilmesine rağmen gerekli önlemi almaması geliyor. 737 NG ailesinin üzerine geliştirilen MAX’te Boeing yeni bir motor kullanmıştı. LEAP 1 motorunun yüksek itiş gücü ve büyüklüğü nedeniyle Boeing mühendisleri bu motoru kanatta öne doğru almıştı.

Tasarımdaki değişiklikle birlikte uçağın düşük süratlerde ‘stall’ olma yani hızsız kalma riski de artıyordu. Boeing, MCAS olarak adlandırılan yeni bir sistem ile uçuşa otomatik müdahale eden yani 737 MAX’in dalarak hızını artıran bir sistem ekledi.

Ancak bir sorun vardı. Yanlış alınan bilgi veya hücum açısı sistemindeki teknik arıza MCAS’in devreye girmesine neden oluyordu. Bir anda dalışa geçen uçağa, dışarıdan müdahale edilemiyordu.

Boeing, MCAS’teki hataları gidermek için gerekli değişiklikleri tamamladı. Bunları havacılık otoritelerinin incelemesine sundu. Halen çalışmalar sürüyor. Ancak uçakların ne zaman tekrar uçabileceği ise soru işareti.

PİLOTLAR GELİR KAYIPLARININ TAZMİNATINI İSTİYOR

ABD’deki havayolu pilotlarının gelirlerinin önemli bölümünü uçuş saati başına aldıkları ücret oluşturuyor. MAX filosunun yere inmesinin ardından pilotlar ciddi gelir kayıpları ile karşı karşıya. Bu konuda da pilotlar Boeing’i suçluyor.

Davanının üçüncü bölümünü de yaşanan stres oluşturuyor. Teknik sorunlar, gelir kaybı nedeniyle oluşan stresin pilotların iş ve ev yaşamlarını etkilediği belirtiliyor.