#havacılıkhaberleri

#22 Şubat'tan itibaren, “Azerbaycan Havayolları” CJSC'nin 50 yaş ve üstü tüm çalışanları için koronavirüs enfeksiyonuna (COVID-19) karşı aşılama başladı.

Bu yaş grubundaki havacılık personeli, Covid-19 aşısını ilk alacaklar listesinde yer alıyor.

Havayolu personelinin aşıları 26 Şubat'a kadar devam edecek. Aşılama ücretsiz ve gönüllü olacak.

#havacılıkhaberleri

Azerbaycan'ın ulusal havayolu şirketi, COVID-19 aşısına uygun tüm vatandaşların daha aktif bir şekilde aşılanmasını talep ediyor. Bu, ülkedeki epidemiyolojik durumun iyileştirilmesine ve bir an önce havacılık ve turizm sektörlerinin eski haline getirilmesine yardımcı olacaktır.

Ülkede başarılı bir aşılama programı ile AZAL, Cumhuriyet sınırlarının yeniden açılmasını ve yolcu taşımacılığı sektörünün normal faaliyetlerine dönmesini bekliyor. Havayolunun beş yıllık kalkınma planına göre, 2023 yılına kadar pandemiden önce işletilen tüm rotalarda önceki trafik hacimlerine dönülmesi ve düzenli uçuşlara devam edilmesi öngörülüyor. 2025 yılına kadar havayolu, rota haritasını daha da genişletmeyi planlıyor yakın ve uzak yurtdışı ülkelerle.

Ayrıca, uçuşların yeniden başlaması kapsamında Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, yabancı havayollarını ülkeye çekmek ve yeni hava hizmetlerini tanıtmak için motivasyon programına devam edecek.

Sınırların kapanmasından önce Azerbaycan'ın tüm uluslararası havalimanlarında beşinci ve yedinci hava özgürlüklerinin sözde rejimlerinin faaliyet gösterdiği belirtilmelidir. Azerbaycan'a ve diğer şehirlere uçuş yapmak isteyen tüm yabancı havayolları, ulusal hava taşıyıcısı ile aynı haklara sahip olacak. Bu serbestlik dereceleri, Azerbaycan havalimanlarından Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Güneydoğu Asya'daki 40 ülkeye uçuş imkanı sağlayacak.