Ahmet Bolat, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaptığı önemli açıklamalarla dikkatleri üzerine çekti.

Bolat, küresel havacılığın bir sorunu olan pilot eksikliğine vurgu yaparak, yılda 2 bin pilot yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Türk Hava Yolları (THY), ilk çeyrekte rekor bir gelir elde ederek, bir önceki yılın aynı dönemine göre gelirini 148 milyon Euro'dan 214 milyon Euro'ya yükseltti.

Şirket, geçtiğimiz eylül ayında 2022 Skytrax Ödülleri'nde "Avrupa'nın En İyi Havayolu" seçildi. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat'a göre, bu başarı aniden gelmemiş, zaman içinde inşa edilmiş bir başarıdır.

Bolat, Euronews'e yaptığı açıklamada, "Türk Hava Yolları'nın başarısı 20 yıl önce 65 uçakla başlamıştı ve sadece 10 milyon yolcu taşıyordu. Geliri ise 1,8 milyar Dolardı. Geçen yıl 18 milyar Dolarlık gelire ulaştık, 395 uçağımızla 72 milyon yolcu taşıdık. Şu an itibarıyla filomuzda 414 uçağımız bulunuyor." dedi.

Bolat, İstanbul merkezli uçuşlarda, firmanın ilk "Michelin yıldızlı havayolu şirketi" unvanını kazanması beklenen yeni uçak içi ikram menüsünün tanıtımında konuştu.

"Yolcu ikramlarında dünyada lideriz. Bunun arkasında bir dizi sır yatıyor. Kullandığımız ürünlerin yüzde 80'i Türkiye'de yetişiyor. En iyi şeflerle çalışıyoruz. Uçuş sırasında da uçaklarda şeflerimiz var, son dokunuşları yapmak için. Ancak en önemlisi, ikramların yerel ve günlük olarak üretiliyor olması. Besin değeri yüksek, sağlıklı ve geniş çeşitlilikte menülerimiz var. Siz de farkı göreceksiniz." şeklinde konuştu.

"Hedefimiz yılda 2 bin pilot yetiştirmek"

Bolat'a göre havacılık sektörü, tedarik zinciri sorunları, motor ve yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar ve pilot sayısının yetersizliği gibi önemli zorluklarla karşı karşıya.

Firma içindeki pilot eğitimine yatırım yaparak artan talebi karşılamaya çalıştıklarını belirten Bolat, "Şu anda yılda 200 pilot yetiştirebiliyoruz. Ancak bu sayıyı 2 bine çıkarmayı planlıyoruz çünkü tüm sektörün pilotlara ihtiyacı var. Türkiye, dünyaya pilot yetiştiren ülkelerden biri olacak." diye ekledi.

Gelecek dönemlerde Orta Doğu pazarında güçlenmeyi hedefleyen THY, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kore'ye de odaklanıyor. Bolat, "2 milyon Amerikalı turisti İstanbul'a taşımayı hedefliyoruz. Geçen yıl bir milyon Amerikan turist gelmişti. Ayrıca Çin'de de uluslararası seyahatler yeniden başladı, bu rotalara da yoğunlaşıyoruz." şeklinde konuştu