Air Astana'nın 1 Ekim 2023 tarihinde başlayacak olan Almatı'dan Suudi Arabistan'ın Cidde şehrine direkt uçuşlar için bilet satışlarına başladı. Seferler başlangıçta Çarşamba ve Pazar günleri gerçekleştirilecek ve ilerleyen tarihlerde ek seferler eklenecektir.

Uçuşlar Almatı'dan saat 18:40'ta kalkacak ve Cidde'ye saat 22:30'da varacak. Dönüş uçuşları ise saat 23:30'da gerçekleşecek ve Almatı'ya saat 08:15'te varacaktır. Tüm saatler yerel saatlere göre belirlenmiştir. Uçuş süresi gidişte 6 saat 50 dakika ve Almatı'ya dönüşte 5 saat 45 dakikadır.

Air Astana Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Adel Dauletbek, "Suudi Arabistan, sadece Müslümanların kutsal şehirleri Mekke ve Medine'ye yaptıkları hac ziyaretleri için değil, aynı zamanda Kızıldeniz'deki kültürel, tarihi ve doğal alanları ziyaret etmek isteyen turistler için de ilgi çekici olacak zengin ve çeşitli bir kültürel mirasa sahiptir" şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Ayrıca, Cidde'ye seyahat eden yolculara Kazakistan'ın diğer şehirlerinin yanı sıra Taşkent, Duşanbe ve Bişkek'ten de uygun bağlantılar sunulmaktadır. Suudi Arabistan'dan gelen turistlerin de Kazakistan'ın doğal güzelliklerini keşfetmek için beklenildiği belirtilmektedir.