Dünya’nın lider hava yolları şirketlerinden Air France, tek kullanımlık çatal bıçak takımı, bardaklar ve karıştırıcılar gibi plastik parçalar yerine biyolojik bazlı malzemelerden üretilen ürünleri kullanmaya başladı.
Air France, uçuşlarında 100 milyon plastik bardak yerine kağıt bardak, 85 milyon plastik çatal bıçak takımı yerine biyolojik bazlı malzemeler kullanarak; 25 milyon plastik çay-kahve karıştırma çubuğunun yerine ise ahşap karıştırıcıların geçmesiyle, yıl sonuna kadar 1300 ton plastiğin kullanılmasına engel olacak.
Ayrıca, 2015 yılından beri servislerinde plastik pipet servisine son veren şirket, 1,3 milyon plastik ürün kullanımının önüne geçti.
Air France yolcularına çevre kirliliğini azaltmayı taahhüt ediyor!
Atıkların azaltılması, geri dönüştürülmesi ve tekrar işlenmesini, operasyonlarda oluşan ses kirliliğini azaltmayı, karbondioksit salınımını azaltmayı ve dengelemeyi hedefleyen Air France, yolcularına çevre kirliliğini en aza indirmeyi taahhüt ederek plastik malzemelerin kullanımını sonlandırıyor.
Daha az yakıt tüketimi ve ses kirliliği
Yeni jenerasyon ‘’Dreamliner’’ Boeing 787-9 modeli uçaklar, eski uçaklara göre %20 daha az yakıt tüketimi sağlıyor ve fark edilebilir oranda daha az ses kirliliği sunuyor. Ayrıca pilotlar yeni uçaklarda uçuş güzergahını hava koşullarına ve uçağın ağırlığına göre optimize edebiliyor. Bu tarz ekonomik pilotaj teknikleriyle 100 km de yolcu başı 2.7 litreye varan yakıt tüketimi sağlanıyor.
Air France, 2011’den beri yaptığı girişimlerle karbondioksit salınımı oranını, yolcu başına %20’ye kadar düşürebildiğini ve 2020 için belirlediği bu hedefi 2018’de başardığını ortaya koydu.