2009'da şiddetli fırtına yüzünden Atlantik'e düşen ve 228 kişinin öldüğü Air France 447 uçağındaki yardımcı pilotların son sözleri ortaya çıktı.
Şiddetli fırtına yüzünden 31 Mayıs 2009'da Atlantik Okyanusu'na düşen Air France 447 nolu Fransız uçağının kokpitte kaptan pilot uyurken yardımcı pilotların ölmeden önceki son sözleri ortaya çıktı. Uçak Rio De Janeiro'dan Paris'e gitmek için havalanmıştı.
Kazanın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Air France 447'nin düşme nedeni ve pilot hatası olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ederken pilotların konuşma kayıtları ortaya çıktı.
KAZA ESNASINDA KAPTAN PİLOT KOKPİTTE YOKTU
Kaptan pilot Marc Dubois (58) ile iki yardımcı pilot David Robert (37) ve Pierre-Cedric Bonin (32) uçakta görevliydi. Kaptan pilot Marc Dubois, önceki gece Rio'da eğlendiği için uykusunu alamadığını söyleyerek kokpitten çıkmıştı. Diğer yardımcı pilotlar da, uçağı kaptan pilot olmadan yönetmişlerdi.
PİLOTLAR UÇAK SUYUN İÇİNDEYKEN KONUŞMUŞ
Kaptan pilot kokpitten ayrıldıktan 15 dakika sonra, uçak tropikal fırtına sistemi içine girdi. Buna rağmen, rota değiştirilmediği için uçak okyanusa düştü ve 228 kişi hayatını kaybetti.
Okyanusa düşen uçakta yardımcı pilotların ölmelerine saniyeler kala aralarında geçen konuşma kaydı ortaya çıktı. Uçak suya gömüldüğü zaman yardımcı pilot Robert, 'S.. Çarpıyoruz. Bu doğru olamaz. Neler oluyor?' S... Ölüyoruz' diye bağırdığı ortaya çıktı.