Airbus’tan Boeing’e büyük darbe!

Boeing ve Airbus arasında yaşanan kıyasıya rekabet devam ediyor. Boeing cephesinde yaşanan krizleri fırsata çeviren Airbus, şirketin en güvendiği iki Asyalı müşterisinden sipariş aldı.

Üretim fabrikasında gerçekleşen gizli çekimde çalışanların asla Boeing uçağına binmeyeceğini söylemesinin ardından aleyhine açılan davada tanıklık edecek eski çalışanının ölü bulunması derken Boeing’in üzerinde son zamanlarda kara bulutlar geziyor. Uçaklarında yaşanan teknik aksaklıklar, borsadaki hisse değerini de hızla düşüyor. Boeing’e son darbe de en büyük müşterileri olan Japonya Havayolları ve Güney Kore’nin en büyük havayolu şirketi Korean Air’den geldi.

Japonya Havayolları 32 adet Airbus uçağı alacağını açıkladı 

Uzun zamandır Boeing müşterisi olan Japonya Havayolları (JAL), Airbus’tan 21 adet geniş gövdeli A350-900 ve 11 adet dar gövdeli A321neo uçağı satın alacağını açıkladı.

JAL, küresel olarak yeni uçaklara olan talebin devam edeceği beklentisi nedeniyle şimdi tam hizmet ve düşük maliyetli taşıyıcı operasyonları için daha verimli, yeni nesil uçakları sipariş ettiğini belirtti.

Korean Air de 33 adet A350 siparişi vereceğini duyurdu

Boeing’in bir diğer daimi müşterisi Güney Kore’nin en büyük taşıyıcısı Korean Air Güney Kore’nin en büyük taşıyıcısı Korean Air, Asiana Airlines ile birleşmeye hazırlanırken yaptığı açıklamada, 13,7 milyar dolar değerindeki bir anlaşmayla 33 adet A350 siparişi vereceğini açıkladı; bu, Asiana Airlines ile birleşmeye hazırlanırken bu uçak ailesinden ilk satın alımı olacak.


2018 ve 2019’da meydana gelen iki ölümcül kazayı da içeren Boeing 737 MAX krizleri sonrasında, 5 Ocak’ta Alaska Airlines uçuşunda panel patlaması yaşanmasının ardından Boeing’in şirket güvenlik ve kalite standartlarına ilişkin soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapasında şirketin üretimi kısıtlandı.