Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman AKBULUT’un 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü Mesajı.
“Havacılık dendiğinde ilk akla gelen şüphesiz, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün çehresini göklere çevirerek bilim ordularına işaret ettiği ''İstikbal Göklerdedir" vecizesidir.
 İstikbali göklerde aramanın bilimsel platformu olarak gördüğümüz Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bilgi toplumunu şekillendirme vizyonu çerçevesinde geleceğe yolculuğunu sürdürme azmindedir.
Bilindiği gibi, ülkemizin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 7 Aralık 1944’te, uluslararası sivil havacılığın emniyetli ve kurallara uyum çerçevesinde gelişimini desteklemek amacıyla kurulmuş; 1994 yılında alınan bir genel kurul kararıyla da 7 Aralık günü, “Uluslararası Sivil Havacılık Günü” olarak ilan edilmiştir.
Şüphesiz sivil havacılık, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Ancak bizim için önemi çok daha büyüktür. Çünkü havacılık, ülkemizi uçuracak ve dünyanın zirvesine oturtacak alanların başında gelmektedir. Türkiye, havacılık alanında özellikle son yıllarda yapılan önemli atılımlarla büyük mesafe kat etmiştir. Yeni yatırımlarla artan uçuş ağı, gelişen hava trafiği, havacılık alanında bölgesel ve küresel düzeyde geliştirdiği işbirlikleri, uluslararası havacılık örgütleri nezdinde yürütülen aktif çalışmalarıyla dünya sivil havacılığında ilk 5 ülke arasında yerini almıştır.
Bunun yanı sıra Türkiye Uzay Ajansını kurma çalışmalarının son aşamaya gelmiş olması da bizlere mutluluk vermektedir. Çünkü dünyada ileri gelen bir ülke olmak için muhakkak uzay alanında da söz sahibi olmak gerekmektedir. Uzayda uydusu bulunan sayılı ülkeler arasındayız. Ancak sadece uydu üreten ve gönderen değil, uydu fırlatma kapasitesine de erişen bir ülke olacağımıza inanıyoruz. Bu amaçla çok çalışmamız gerekiyor. Biz üniversite olarak, sadece havacılık değil uzay alanında da söz sahibi bir ülke olmamız için üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapma gayretindeyiz.
Havacılık ve uzay teknolojisini geliştirerek yerli üretimlere dönüştürmek, küresel çapta başarılara imza atmak için, gece gündüz demeden çalışan ve bu işe gönül vermiş gençlerimizin üstleneceği görevler son derece önemlidir. İşte bu noktada, Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak önemli bir misyonu yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz. Uluslararası standartlarda verdiğimiz havacılık eğitimi ile sektörün beklentisi olan nitelikli bireyleri yetiştirmenin yanı sıra, ülkemizin havacılık ve uzay alanında gelişimi, dünyadaki etkinliğinin daha da artması için yenilikçi bir bakış açısı ile çalışıyoruz.

Bu duygularla; başta öğrencilerimiz ve tüm personelimiz ile Türk havacılığının öncü kurumu Türk Hava Kurumu’nun değerli üyeleri olmak üzere; tüm sektör çalışanlarının ve paydaşlarının 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.”
Prof. Dr. Ahmet Erman AKBULUT
THK Üniversitesi Rektörü