Drone (İHA-2) Sorumluluk ve "Gövde Sigortası Tıkla"

Almanya, Ukrayna'ya yönelik askeri yardım paketinin bir parçası olarak Rheinmetall LUNA NG İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişi verdi. Almanya'nın 14 Ağustos'ta yaptığı açıklamaya göre, Rheinmetall LUNA NG Taktik Keşif İHA'ları, Ukrayna Ordusu'na yakın zamanda teslim edilecek.

Rheinmetall, Alman hükümetinin Temmuz 2023'te Ukrayna için başlattığı geniş kapsamlı askeri yardım paketinin bir parçası olarak sipariş edilen bu İHA'ların yakında Ukrayna'da faaliyete geçeceğini duyurdu. Siparişin "düşük çift haneli milyon avro" değerinde olduğu belirtildi ve sistemlerin 2023 yılı boyunca teslim edileceği açıklandı.

Almanya, son dönemde Ukrayna'ya yönelik askeri yardımlarını artırmış durumda. Rheinmetall LUNA NG İHA'larının yanı sıra PzH-2000 obüsleri, IRIS-T SLM Hava Savunma Füze Sistemi, Marder Zırhlı Muharebe Araçları ve Leopard Ana Muharebe Tankları gibi savunma teçhizatlarını da Ukrayna'ya sevk etti.

Rheinmetall LUNA NG İHA, bir yer kontrol istasyonu, birkaç insansız hava aracı (İHA), fırlatma için bir katapult, İHA'ları yere indiklerinde yakalamak için isteğe bağlı ağ ekipmanı ve hızlı onarım için ekipman içeren bir sistemdir. Bu sistem, Rheinmetall MAN Military Vehicles tarafından üretilen bir HX kamyon üzerine monte edilmiştir.

LUNA NG İHA, halihazırda binlerce saatlik uçuş süresine sahip olup Alman Ordusu'nda "Husar" adıyla hizmet vermektedir. Sistem, elektro-optik gimbal ve kızılötesi, akustik veya elektromanyetik iz tespit sensörlerini içerebilen modüler faydalı yükleri barındırabilir.

Bu açıklamaya göre, LUNA NG İHA, on iki saatten fazla havada kalabilir ve opsiyonel StaCom ekipmanı ile donatıldığında 300 kilometreye kadar kontrol menzili sağlayabilir. Karbon fiber takviyeli plastikten üretilen İHA'nın standart kontrol menzili ise 100 kilometre olarak belirtiliyor.