THK Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Markut ekibi projeleri ile 2018’de ABD’de düzenlenecek olan ve dünyanın en prestijli hava aracı tasarım yarışması olarak kabul edilen Design-Built-Fly yarışmasına katılmaya hak kazandı.


Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşan “Markut” takımı, 19-22 Nisan 2018 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas Eyaleti Wichita şehrinde düzenlenecek olan Design-Built-Fly (Tasarla-Yap-Uçur) hava araçları yarışmasına üniversiteyi ve ülkemizi temsilen katılmaya hak kazandı.
Akademik danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Durmuş Sinan Körpe’nin yaptığı ekip, söz konusu uluslararası yarışma için dünya çapındaki 180 üniversiteden başvuran takımlar arasından ilk yüz içerisinde yer alarak yarışma için ABD’ye davet edildi.
Dünyanın En Prestijli Hava Araçları Tasarım Yarışması
Amerika Birleşik Devletleri’nde AIAA (AmericanInstitute of AeronauticsandAstronautics) tarafından 1997 yılından beri düzenlenen DBF (Design-Build-Fly) yarışması dünyanın en prestijli hava aracı tasarım yarışması olarak kabul ediliyor. Yarışmanın ana amacı, savunma sanayiinde ve sivil havacılıktaki güncel problemlere çözüm getirmek. 2018 yarışması için takımlardan istenen görev ise kanat alanı küçük, maksimum sayıda yolcu taşıyabilen, maksimum süre havada kalabilen ve kolay bakım yapılabilen bir uçak tasarlamaları.