Anadolujet’in, Ankara çıkışlı uçuşlarda rötarı önlemek için ‘kabin içi güvenlik aramasının yer hizmetleri temizlik görevlileri tarafından yapılması’ uygulaması, tepki üzerine kaldırıldı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) alt markası Anadolujet’ın Ankara Esenboğa Havalimanı çıkışlı uçuşlarındaki güvenlik uygulamasına ilişkin önemli bir değişiklik kararı alındı. Anadolujet ekiplerine yapılan duyuruda,

“Değerli uçuş ve kabin ekiplerimiz, Ankara Esenboğa Havalimanı çıkışlı Anadolujet uçuşlarında temizlik ve kabin içi güvenlik araması, (asscl) eş zamanlı olarak yetkili handling kuruluşu tarafından icra edilecektir. Uygulamanın ilgili handling kuruluşu tarafından yapıldığı uçuşlarda, kabin ekiplerinin güvenlik araması sorumluluğu bulunmamakta olup, asscl formunda katrin bölümünde yer alan kontrol (checked alanı) bölümü ve imza kısımları uygulama sonunda yetkili handling personeli tarafından doldurulacaktır” denildi.

Ancak, operasyonu hızlandırmak ve olası rötarların önüne geçmek için alınan karar, güvenlik zafiyeti oluşturacağına yönelik eleştiriler üzerine Anadolujet yönetimine geri adım attırdı. Uçak içi güvenlik aramasının temizlik görevlilerince yapılması uygulamasına kararın alınmasından bir hafta sonra son verildi ve eski sistemi geri dönüldü.

Anadolujet Hostesi Uçakta Başından Yaralandı