YUSUF ZENGİN

TAV Havalimanları’nın işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan İtalya, İngiltere ve Gürcistan’ın başkentlerine direkt uçuş başlıyor. İtalya’nın Roma kentine yarın yapılacak ilk uçuş ise 60 yıl aradan sonra gerçekleşecek ilk tarifeli sefer olacak.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın göreve başlar başlamaz ısrarlı çalışma yürüttüğü, hükümetin her kademesine ilettiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın yaptığı çalışmalarla başlatılan Ankara’dan yurtdışına doğrudan uçuşlara yeni destinasyonlar ekleniyor. İtalya’nın Başkenti Roma’ya 7 Ocak’ta başlayacak uçuş, 60 yıl sonra iki başkent arasında gerçekleşecek ilk uçuş olma özelliği taşıyacak.

ROMA’DAN SONRA LONDRA VE TİFLİS VAR

Roma uçuşunun ardından Ankara, Avrupa ile yeni bağlantısını 9 Ocak’ta İngiltere’nin Başkenti Londra uçuşu ile gerçekleştirecek. THY’nin Esenboğa’dan bir diğer direkt uçuşu da 18 Ocak’ta Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’e gerçekleşecek.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Başkent Ankara’nın uzun yıllardır sorunu olan aktarmasız uçuş konusunda göreve başladıklarından bu yana çalışmalar yürüttüklerini anlatarak, Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris ile başlatılan direkt uçuşlarda gelinen aşamadan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Uçuşların devamı için doluluk oranlarının önem taşıdığını hatırlatan Baran, bu konuda tüm Ankaralılara görev düştüğünü, seyahatlerinde doğrudan uçuşları tercih etmelerini istedi.

DÜNYA ŞEHRİ ANKARA

Başkent Ankara’nın son dönemde yapılan çok yönlü çalışmalarla sanayiden ticarete turizmden sağlığa kadar her alanda gelişme kaydettiğini de vurgulayan Baran, yurtdışına doğrudan uçuşlar konusunun bu çalışmalarla paralel olarak yürütülmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Baran, “Dünya şehri Ankara hedefine adım adım yaklaşıyoruz” dedi.