Dünya #Havacılık Haberi

Türk Hava Kuvvetleri’ne önemli bir güç çarpanı olarak havadan elektronik karıştırma kapasitesine sahip HAVA SOJ Projesi’nde önemli bir adım daha geride kaldı. Kanadalı Bombardier tarafından imal edilen Global 6000 tipi iş jetine yapılacak modifikasyon için dördüncü uçak da Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerine geldi.

Karşı unsurların radar ve haberleşme imkânlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi sağlamak amacıyla ilgili sistemlerin entegrasyonu için uçak TUSAŞ hangarına alındı.

TOPLAM 4 UÇAK

Bombardier firmasından alınan Global 6000 uçaklarına TUSAŞ tarafından entegre edilen sistemlerle hava platformunda uzaktan elektronik destek ve elektronik taarruz kabiliyetini artırması amaçlanıyor. Bu kapsamda, toplamda dört adet satın alınan uçağın ilki 2019 yılının Şubat ayında TUSAŞ’a ulaşmıştı. Son uçak ise geçtiğimiz günlerde modifikasyon için hangara çekildi. İlgili sistemleri entegre edilerek, testleri tamamlanacak olan ilk uçağın 2023 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.

ASELSAN İLE TUSAŞ ORTAK GELİŞTİRİYOR

Yüksek irtifadan uçabilen HAVA SOJ, entegre edilen sistemlerle karşı unsurların radar ve haberleşme imkânlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi gerçekleştiriyor. Böylece karşı unsurların haberleşme sistemleri ve radarlarının tespit ve teşhis edilmesi, konumlarının bulunması konusunda yardımcı oluyor. Dünyada savunma sanayi ve elektronik harp alanında söz sahibi birkaç ülke tarafından uygulanabilen bu sistemler alanında tecrübeli mühendis ve teknisyenlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Projede yazılım ve elektronik sistemleri ASELSAN, hava aracı modifikasyonlarını ise TUSAŞ gerçekleştiriyor.