2020 yılında iflasını açıklayan Atlas Global Havayolları ve pandemi sürecinde operasyonlarını durduran Onur Air’in pilotları havayolu şirketlerinin kendilerinden haberdar olmalarını istiyor.

Atlas Global Havayolları uçuş eğitimini tamamlamış yeni mezun pilot adaylarına tip eğitimi için sınıf açılacağını duyurduktan çok kısa bir süre sonra operasyonlarını durduracağını açıkladı. Bu duyuru yapıldığı sırada hali hazırda tip eğiminde olan yeni mezun pilotlarla birlikte tip eğitimini bitirmiş ve Atlas Global ile uçuşlara başlamış pilotlar sektörde iş bulabilmek için şirketlerin genellikle kriter olarak belirlediği minimum uçuş sürelerine ulaşamadılar. Şirketin iflas edeceği açıklanmadan kısa bir süre önce ise uçuş saati yapamayacakları şirket tarafından bilindiği halde yeni bir tip sınıfı açılarak adaylardan Euro bazında ödemeler alındı.

Pandemi döneminde operasyonlarına ara veren Onur Air’de de süreç aynı şekilde işledi. Gerek tip sınıfında olan adaylar gerekse tip eğitimini tamamlayıp uçuş saati yapamayan adaylar verilen sözlerin tutulmaması ile büyük mağduriyet yaşadılar.

Bu süreçte sağlık güvencesi olmadan, kısa çalışma ödeneği dahil hiçbir sosyal haktan yaralanamayan ve lisanslarını maddi manevi büyük çabalarla güncel tutmaya çalışan ikinci pilotlar havayolu şirketlerinin yeni mezunlar ile uçuş saati uygun olan pilotlar dışında böyle bir grubun da var olduğunu bilmelerini ve bu gruba sahip çıkmalarını istiyorlar.