#Havacılık Haberleri#

Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi resmi twitter sayfasından paylaştı,Ankara ve İzmir Uçuş Okulumuzu tercih edebilir, deneyimli eğitim kadromuzla havayollarında pilot olabilirsiniz.

Pilot eğitimi için temel fizik, matematik, meteoroloji, uçak sistemleri, navigasyon, yönetmelik, fizyoloji gibi bölümleri sevmeniz gerekir. Pilot eğitiminde en önemli konulardan biri de iyi derece İngilizce'den geçer. ICAO Havacılık İngilizcesi eğitimi alıp dil seviyenizi geliştirmelisiniz.

Pilotaj eğitimi alarak eğitimi başarılı tamamladığınız takdirde Private Pilot Licence – Hususi Pilot Lisansı alabilirsiniz. Pilot olmak için de eğitimlerin ardından ehliyet alımlara geçmektedir. Tek motorlu uçak ehliyeti almak için ise 165 saat yer dersi ve buna ek 40 saat uçuş yapmanız gerekmektedir. Bunun ardından kontrol uçuşu sınavına gireceksiniz.

Hava yolu nakliye pilotu sınavından başarılı geçmek için ise 823 saat ders alıp 160 saat sürecinde uçuş yapacaksınız. Bu lisansı aldıktan sonra derslere girip hepsinden geçerseniz ATPL Frozen sertifikası almaya hak kazanacaksınız.

Daha sonra TİP eğitimlerine başlamanız gerekecek. Bu işlemi de başarılı olarak tamamlarsanız üçüncü pilot olarak kabine girme hakkına sahip olacaksınız. Bu işlemde 100 saat gözlem aşaması yer almaktadır. Bunu da tamamlarsanız 2. pilot olarak göreviniz başlatılmaktadır.

#Havacılık Haberleri#

 

#PİLOT OLMA ŞARTLARI#

Gerekli eğitimlerin tamamlanması
İngilizce bilmek
17 yaşına erişmek
Sağlık sorunun olmadığına dair belge
Ticari pilot lisansı

#Havacılık Haberleri#

 

#PİLOT OLMAK İÇİN BOY-KİLO SINIRI#

Boy sınırı erkeklerde 1.65 cm
Boy sınırı kadınlarda 1.57 cm

#Havacılık Haberleri#

#THY'DE PİLOT NASIL OLUNUR?#

Herhangi bir 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra, THY'nin Uçuş Akademisi'ne ücretsiz başvurabilirsiniz.

T.C. Vatandaşı olmak,

En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açıköğretim) olmak,
01.01.1990 tarihinden sonra doğmuş olmak,
Erkek adaylar için boy 157 cm'den kısa, 195 cm'den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
Bayan adaylar için boy 157 cm'den kısa, 195 cm'den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak.
Daha önce THY A.O. ve THY A.O.' nun iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.
Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek.
TOEFL (IBT): 60 (speaking : min.18)
IELTS (Akademik): 6 (speaking : min.6)

#Havacılık Haberleri#

 

#PİLOT MAAŞLARI#

Pilot maaşları uzmanlığa göre değişmektedir. Yeni işe başlayan pilot 20 – 30 bin arası maaş alabilmektedir. Kıdeme göre 50 bine kadar yüksek maaş alan pilotlar vardır.