TAV Havalimanları iştiraki ATÜ Duty-Free, Baltık bölgesinin en önemli giriş noktası Riga Havalimanı’nda işletmesini üstlendiği ticari alanları bir törenle açtı. Dünya markalarını yolcularla buluşturacak mağazaların açılışını Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis yaptı.


Kısa sürede dünyanın lider havalimanı işletmecileri arasına giren TAV Havalimanları’nın iştiraki ATÜ Duty-Free, Riga Havalimanı’nda tamamen yenileyerek işletmesini üstlendiği ticari alanları törenle açtı. Törene Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, ATÜ Genel Müdürü Ersan Arcan katıldı. Letonya’nın başkenti Riga, son yıllarda Baltık bölgesinin en önemli ticari, kültürel ve finansal merkezi haline geldi. ATÜ, Riga Havalimanı’nda 2 milyon avrodan fazla yatırımla tamamen yenilediği ticari alanların işletme hakkını 2020 sonuna kadar kazandı.
Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis “Riga Havalimanı ve TAV Havalimanları arasındaki güzel işbirliği aynı zamanda Letonya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin güçlü bir göstergesi. TAV Havalimanları’yla birlikte Riga Havalimanı doğru yönde gelişerek havayolları için bölgesel bir aktarma merkezi olma özelliğini daha da ileriye taşıyor. Bu sayede havalimanında transfer yolcu sayısının hızlanarak artacağını öngörüyoruz” dedi.
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Riga Havalimanı Baltık bölgesinin giriş kapısı olarak son yıllarda ciddi bir atılım yaptı ve Kuzey Avrupa’nın çekim merkezi haline geldi. Havaş Europe ile yer hizmetleri sunduğumuz Riga’da ticari alanların işletmesini üstlenerek ortaklığımızı geliştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bugün beş ülkede 12 havalimanında faaliyet gösteren bir şirket olarak havalimanı işletmeciliğinin her alanında ciddi bir birikime sahibiz. Şimdi de bu birikimi Riga’ya taşıdık. Riga’yla birlikte Avrupa Birliği’nin kapısından da istikrarlı bir giriş yapmış oluyoruz” dedi.
ATÜ Genel Müdürü Ersan Arcan “ATÜ Duty Free olarak, farklı ülkelerde kazandığımız tecrübeyi yansıtarak Baltık bölgesinde sektörümüz açısından bir referans noktası oluşturduk. Riga’ya taşıdığımız AVM konsepti ve dinamik hizmet anlayışı, Letonyalı satış temsilcilerimiz eliyle yolcularımıza ayrıcalıklı bir alışveriş deneyimi olarak yansıyor. Kısa sürede elde ettiğimiz yolcu başı gelir ve toplam hâsılat artışı, bu yaklaşımın başarısını gösteriyor. Gerçekleştirdiğimiz yeniden yapılandırma çalışmaları ve ticari konsept değişikliğiyle Riga Havalimanı’ndaki ticari alanları daha da yukarı taşımayı öngörüyoruz. ATÜ Duty Free olarak gerçekleştirdiğimiz inovatif çalışmalar, sektörde küresel bir oyuncu ve öncü olarak yerimizi her geçen gün sağlamlaştırmamızı sağlarken, dünyanın herhangi bir havalimanında çok kısa bir sürede referans işletmeler yaratabileceğimizi bir kez daha kanıtlıyor” dedi.


TAV Havalimanları, Riga Havalimanı’nın ticari alanlarının 10 yıllık işletme hakkına dair ihaleyi kazanmış ve anlaşma 30 Eylül 2010’da imzalanmıştı. Duty-free alanlarının yenilenmesine Ocak 2011’de başlandı. Yenileme çalışmaları kapsamında duty-free mağazalarının yerleşimleri, konseptleri ve yolcu akışı gözden geçirilerek günümüz terminal işletmeciliğine ve ticari anlayışına uygun bir hale getirildi. Bu yatırımla birlikte TAV, Riga Havalimanı’nın en önemli iş ortağı haline geldi. 2011 sonu itibariyle havalimanında 1307 metrekarelik alanda sekiz mağazada ATÜ Duty-Free, yedi mağazada da alt işletmecileri olmak üzere toplam 15 mağaza hizmet veriyor.
Bu yıl içinde Riga’da havalimanı çalışanları ve uçuş ekiplerine yönelik daha uygun fiyatlarla alışveriş yapabilecekleri özel bir mağazanın açılması da planlanıyor.