Bu ücretler sadece pilotajlık ücretleridir. Fakat 4 yıllık barınma ve akademin lisans ücretleri dahil değildir. Bunun yanında Polonya’ Ticari uçuş lisansı almak isteyen bir kişi 4 yıllık lisans eğitimine ödeyeceği ücret 40,000 EURO’yu bulmaktadır.

Dil konusunda sorunları olan pilot adayları için özel uçuş okullarında ve üniversitelerde, dil hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

Pilotluk, dünyada en çok kabul gören ve iş bulma açısından en kolay olarak görülen mesleklerden olsa da, alınan CPL lisansları ve istenilen tüm lisanslara sahip olan birisi pilot olmayı garantilemiş anlamına gelmez. Pilot adaylarının en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri de eğitim programlarını yaparken uçuş saatlerine dikkat etmeleri gerekir ve mümkün olduğu kadar en fazla uçuş saatine sahip olan eğitimleri tercih etmeleri önerilir.

Çoğu özel uçuş okulu, Uçuş saatleri için hizmet sunmaktadırlar.

Avrupa’da Pilot Eğitimi Sonrasında Türkiye’de Pilotluk Yapmak

Pilotluk eğitimi için istenilen eğitim seviyesi her ne kadar lise eğitimi olsa da, ticari uçuş yapan ülkemiz firmalar 4 yıllık lisans muzunu olan adayları öncelikli tutmaktadır.

Avrupa’da ve yurt dışında ki ticari uçuş firmaları ise tam tersine bi tutum sergilemektedirler.2016 CAE verilerine göre, havacılık eğitimi veren okullardan mezun olan kişilerin %90’ı üniversitede 4 yıllık fakülteleri içinde verilen eğitimlerden mezun olan kişilerin sadece %10’u kariyerine pilot olarak devam etmektedir.

Genel anlamda bir örnek verilmek istenirse, pilotluk eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde alacak olan bir kişi eğitim ücretleri 40,000 USD ile 100,000 USD arasında değişmektedir.