TAMAY ZENGİN

AYJET, artan pilot ihtiyacını göz önünde bulundurarak filosundaki eğitim uçağı sayısını artırma kararı aldı ve Belçika’nın SONACA firmasından toplam 16 adet SONACA200 PRO tipi uçak sipariş etti.

İlk SONACA200 PRO uçağı, Belçika’nın İstanbul Konsolosu Serge DICKSCHEN, SONACA CEO’su Harold Van Der STRATEN, Ticaret Müdürü Pierre Van WETTER ve AYJET yöneticilerinin katılımıyla, Hezarfen Havaalanı’nda teslim alındı.

AYJET Genel Müdürü Kaptan Pilot Celal Cingöz, Belçika yapımı 16 adet tek motorlu SONACA200 PRO'nun gelmesiyle AYJET filosunun 40 uçağa ulaşacağını, 16 uçak haricinde 2 adet ZLİN 242 L tipi akrobasi uçağı siparişi verildiğini bildirdi. SONACA200 PRO’nun sadece eğitim amaçlı tasarlandığını ancak genel havacılıkta da kullanılabileceğini belirten Cingöz, uçağın bütün özellikleri ile eğitime çok yatkın olduğunu, kokpit dizaynının glass kokpit ve üretimde en son teknolojinin kullanıldığını dile getirdi. Çingöz, "B uçaklar teknolojisi, uçuş eğitimine uygunluğu ve finansal etkenler dikkate alındığında AYJET için büyük avantaj sağlayacak" dedi.