İsmini Black Diamond Space and Aerospace Team'den (Kara Elmas Uzay ve Havacılık Takımı) alan, 4 yıl önce Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından kentle bütünleşmiş kömürün manevi değerini ve üniversitenin eski ismini yaşatmak amacıyla kurulan takım, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST ile ABD'deki CanSat Competition'da yer alarak Türkiye'yi ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etti.

Geçen yıl TEKNOFEST 2021 Türksat Model Uydu Yarışması'nda birinci olan takım, yeni üyeleriyle "Bir grup mühendisin hayallerine giden yolculuk" sloganıyla yeni başarılara imza atmak için fakülte laboratuvarında çalışmalarına devam ediyor.

"En iyi şekilde hazırlanarak diğer takımların önüne geçmeye çalışacağız"

Takım lideri Recep Tayyip Arslan, gazetecilere, 4 yıllık bir takım olduklarını, kısa zamanda önemli başarılar elde ettiklerini söyledi.

Türksat Model Uydu Yarışması'nda geçen yıl birinci olduklarını ve bu yıl da yarışmaya katıldıklarını belirten Arslan, "Bu yıl da hedefimiz Türkiye birincisi olmak. 10 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Çok yoğun bir tempoda çalışıyoruz, gecemiz gündüzümüz yok. Ofisimiz evimiz oldu. Yarışmada son bir deneme hakkı kazandık. 22 Ağustos'ta Aksaray'da atışımızı gerçekleştireceğiz." dedi.