İstinye Üniversitesi (İSÜ) Aşçılık Programı’nın organize ettiği ve Eataly İstanbul’un sevilen şefi Claudio Chinali’nin onur konuğu olduğu “İSÜ Cupcake Festivali”nde, birbirinden lezzetli cupcake’ler yarıştı. Birinciliği, “Cupcake Çikolata Rüyası” ile Dilara Güçlü-Osman Emre Hıdımoğlu takımı kazanırken; “Cupcake Karamel ve Krokan Altını” ile M. Bilal Aydın-Samet Bektaş-Erdem Yorulmaz’dan oluşan takım ikinci ve “Cupcake Frambuaz ve Fındık” iler Reyhan Şahin-İrem Nur Coşkun-Nursena Yıldız üçüncü oldular. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini, Şef Chinali ve Şef Kumsal Keskinel’den aldılar.

İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı’nın organize ettiği “İSÜ Cupcake Festivali”, Eataly İstanbul’un sevilen şefi Claudio Chinali’nin semineri ve jüri üyeliğinde gerçekleştirildi.

Mutfak kültürü sınırları kaldırıyor

Etkinlik, İtalyan Şef Claudio Chinali’nin şef oluş hikâyesi ve mesleki deneyimlerini paylaştığı seminer ile başladı. Fen lisesi mezunu olmasına ve üniversitede farklı bir alan okumasına rağmen şef olma tutkusunun peşinden gittiğini, bu seçiminden dolayı da çok mutlu olduğunu söyleyen Chinali, “Eataly’nin şefi olarak büyük bir sistem yöneten birisiyim. Kaliteli yemek, müşteriyi memnun eden yemektir. Ve bunun için malzeme, hijyen, reçete gibi birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Gastronominin kültürle yakından ilgisi var ve söz konusu yemek kültürü olduğunda, ülkeler arasında sınır kalmaması gerekiyor.” dedi.

 

Türk mutfağı Dünya’nın zenginliğini taşıyor

Türk mutfağının, dünyanın farklı yerlerinden yemeklerin bir araya geldiği benzersiz zenginlikte bir mutfak olduğunu vurgulayan İtalyan şef; Türk malzemeleri kullanarak hazırladığı İtalyan tarzı yemekler olduğunu söyleyerek, gastronominin çok kültürlülüğüne örnekler verdi. Chinali seminerini, öğrencilere işlerini tutkuyla yapmalarını tavsiye ederek tamamladı.

Birinciliği, “Cupcake Çikolata Rüyası” kazandı

Taze meyveli, yeni yıl konseptli, balkabaklı, unicorn konseptli gibi birbirinden ilginç çeşidin yarıştığı Cupcake Festivali’nin jüriliğini ise İtalyan Şef Claudio Chinali ve Şef Kumsal Keskinel yaptı.

Cupcake Festivali’nde dereceye girenler şöyle:

1.Cupcake Çikolata Rüyası / Dilara Güçlü – Osman Emre Hıdımoğlu

2.Cupcake Karamel ve Krokan Altını / M. Bilal Aydın – Samet Bektaş – Erdem Yorulmaz

3.Cupcake Frambuaz ve Fındık / Reyhan Şahin – İrem Nur Coşkun – Nursena Yıldız

Öğrendiklerini sergilediler

Festivali düzenleyen İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı Başkanı Meryem Merve Beykoz ise, bu etkinlikle öğrencilerinin, programda aldıkları ilk derslerden olan Temel Pastacılık dersinin ürünü olan bir festival gerçekleştirdiklerini belirterek; “Bu festivalde tamamen kendi kurguları olan lezzet ve dekorlar ile hem becerilerini geliştirme, hem takım çalışmasını öğrenme hem de ürünlerini sergileme imkanı buldular.” dedi.