Dokuz ay önce bile Etiyopya'nın Addis Ababa, Etiyopya'dan Nairobi, Kenya'ya 302 uçuşunun trajik bir şekilde gökten düşerek Boeing 737 MAX için sonun başlangıcı gibi görünen 157 kişiyi öldürdü.

O zamandan beri, bir yıldan az bir süre boyunca - neredeyse komik bir şekilde yanlış yönetilen - hiçbir şey şirketin yoluna gitmedi. Yöneticiler ve düzenleyiciler 737 MAX'ı dünyadaki göklerden çekme (doğru) kararını verdikten sonra, hepsi yokuş aşağı gitmeye başladı.

Sonra Boeing genel müdürü Dennis Muilenburg, çarpışmadan hemen sonra MAX'ı göklerde “önümüzdeki haftalarda” göreceğimize dair bir söz verdi. Bunun gerçekçi olmadığı anlaşıldığında, birkaç ay içinde göreceğimizi söyledi.


Boeing, Federal Havacılık İdaresi, aslında karşılayamayacakları son tarihleri ​​belirlemeyi bırakmalarını söyleyene kadar hedefini değiştirmeye devam etti; düzenleyici kurum, MAX'ın güvenliği ve getirme konusunda artık herhangi bir köşeyi kesmek istemiyor uçak tekrar hizmete girdi.

Benim gözümde, bu çöküş Muilenburg'un neden gitme zamanının mükemmel olduğunu gösteriyor. Boeing 737 MAX'ı çevreleyen en büyük sorun güvendir. Halk, yetenekli pilotların ellerinde güvende olacağına güvenmek zorundadır. Pilotlar, iyi eğitimli olsalar bile, uçaklarının işlerini güvenli ve doğru bir şekilde yapabilecekleri şekilde davranacaklarına güvenmek zorundadırlar. 737 MAX'ın ötesinde Boeing, gelecekteki uçağının MAX'ın ilk duyurulduğunda gördüğü aynı başarı ile karşılanmasını istiyorsa dünya çapında havayolu, düzenleyici ve yolcuların güvenine ihtiyaç duyuyor.

Beni yanlış anlamayın, eğer bugün tekrar gökyüzünde olsaydı yine MAX'ı uçururum. Özellikle 2018'in sonları ve 2019'un başlarındaki trajedilerden artan tüm inceleme göz önüne alındığında, MAX'ın diğer uçaklar kadar hızlı bir şekilde güvende olacağına inanıyorum, çünkü pilotlar daha fazla hayatın kaybolmamasını ve daha fazla stok olmamasını sağlamak için şiddetle yeniden eğitilecek Fiyatlar düşmüyor.

Ama çoğu insan değilim. New York Times tarafından elde edilen Boeing pazarlama materyallerinden elde edilen bilgiler, 9 Aralık'ta yapılan dünya çapında bir ankette, insanların yüzde 53'ünün Boeing 737 MAX'ı uçurmaya istekli olduğunu gösterdi. Ancak, insanların yüzde 40'ı bunu yapmayacağını söyledi.


Sadece hayal edin. Güneybatı Boeing 737 MAX'ı doldurduysanız, gemide 70 yolcu bu uçağı uçurmaktan rahatsızlık duyacağı anlamına gelir.

Ancak bu istatistikler insanların Boeing'e, uçaklarına ve onu çevreleyen insanlara olan güvenini ne kadar kaybettiğini göstermeye yardımcı olur. Bu yüzden Muilenburg'un gitmek zorunda olduğuna inanıyorum . Geçtiğimiz dokuz ay boyunca, birkaç tipik havayolu yolcunun adını bildiği bir adam, bir kamu şirketinin yıllar içinde karşılaştığı en önemli mücadelelerden birinin yüzü haline geldi. Durumun ciddiyetine ek olarak, Boeing'in ABD ekonomisindeki rolü, ülkenin 2018'deki toplam GSYİH'sının yüzde yarısını ve toplam ihracat ve üretimin yüzde beşini oluşturan ayrılmaz bir unsurdur.

Şirket ve ülke bu mücadeleyi göze alamaz ve Muilenburg'dan devam etmek, umarım şirkete yeni bir başlangıç ​​veya en azından yeni bir yüz getirecektir.

David Calhoun'un Boeing'i nasıl yönlendireceğini, bu açıdan Muilenburg'dan nasıl farklılaşacağını görmeye devam ediyor. Ama biz gördük bu değişikliğe küçük bir parça onun bana olan çıktığımda Calhoun sadece günler sonra yeni CEO'su olarak açıklandı geldi çağıran başladı topu tekrar haddeleme almak için havayolu CEO'lar, kongre üyelerini, düzenleyiciler, tedarikçileri ve diğerleri sadece birkaç hafta içinde devralınması için hazırlık.

Bu şeffaflık - ya da en azından görünüşü - eksikti ve umarım Calhoun'un sektörde daha fazla güven ve destek kazandığını görecek olan bulmacanın sadece bir parçası.

Calhoun, görevlendirilmiş Fortune 500 şirketi için yeni bir bölüm açacak olan 13 Ocak'ı resmen devralıyor. Ve Boeing'i Mart ayında olduğu yere götürmek için verdiği hizmet yılları için hala kapağımı Dennis Muilenburg'a yatırırken, şimdi önümüzdeki günler, aylar ve yıllar için daha yüksek umutlarım var.
Parker Davis Boeing 737 MAX uçak Everett, Wash. (Fotoğraf: AirlineGeeks | Katie Bailey)