Boeing ve ST Engineering bugün, Singapur Airshow'da, dünya çapında artan müşteri talebini desteklemek için 767-300 Boeing Dönüştürülmüş Yük Uçağı (BCF) için ek kapasite oluşturmayı planladığını duyurdu.

2022'nin ikinci yarısında Boeing, ST Engineering'in Çin'in Guangzhou kentindeki uçak gövdesi tesisine 767-300BCF dönüşüm hattı ekleyecek.

Boeing Global Services Başkanı ve CEO'su Ted Colbert, “Boeing, çok yönlü 767-300BCF ve küresel müşteri tabanı üzerinde ST Engineering ile güçlü ve uzun süredir devam eden ilişkimizi daha da genişletmekten memnuniyet duyuyor” dedi. "ST Engineering, kırktan fazla 767-300BCF dönüşümü için bir MRO tedarikçisi olmuştur ve teknik uzmanlıkları ve programa bağlılıkları tanınmakta ve büyük ölçüde takdir edilmektedir."

ST Engineering Ticari Havacılık Başkanı Jeffrey Lam, “En son 767-300BCF dönüşüm hattımız, Boeing Dönüştürülmüş Yük Uçağının dönüşüm kapasitesini güçlü bir şekilde artıracak” dedi. “Sürekli olarak zamanında ve yüksek kaliteli dönüşümler sunarak Boeing ile uzun vadeli işbirliğimizi tekrarlamayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Yeni hat, Boeing'in daha önce 737-800BCF dönüşümleri için mevcut bir MRO tedarikçisi olan Guangzhou Aircraft Maintenance Engineering Company Limited'de (GAMECO) duyurduğu iki 767-300BCF ek dönüşüm hattına ekleniyor. Geçen yıl Boeing, yeni ve mevcut MRO tedarikçilerine sekiz adet 737-800BCF dönüşüm hattı eklemeyi planladığını da duyurdu.

767-300BCF artık dünya çapındaki müşterilerden 100'den fazla sipariş ve taahhüt aldı ve artan pazar talebini karşılamak için geniş gövdeli dönüştürülmüş yük gemisi kapasitesi sağlıyor. Bu, kargo kiralamada dünya lideri ATSG ve bugüne kadarki en büyük 767-300BCF siparişini veren DHL müşterilerinden geçen yılın sonlarında verilen siparişleri içerir .

767-300BCF, taşıyıcıların uzun mesafeli, bölgesel ve besleyici pazarlarda gelişmesine olanak tanıyan çok yönlü bir uçaktır. Orta geniş gövdeli kargo uçağı dönüşümleri arasında yolculuk başına en düşük işletme maliyetine sahip olan 767-300BCF, 100'den fazla sipariş ve taahhüt ile boyut kategorisinde tercih edilen çözümdür.

Boeing, önümüzdeki 20 yıl içinde 1.720 kargo uçağı dönüşümüne ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor. 2021 Boeing Ticari Pazar Görünümü'ne göre, Asya-Pasifik merkezli havayolları, 2040 yılına kadar hem üretim hem de dönüşüm için 505 büyük ve orta geniş gövdeli kargo uçağına ihtiyaç duyacak .

Yolcudan yük gemisine dönüşümde 40 yılı aşkın deneyimiyle Boeing, her dönüşüme orijinal uçak tasarımında benzersiz uzmanlık, tam entegre kılavuzlar ve birinci sınıf teknik destek ile hava kargo endüstrisinin ihtiyaçlarına ilişkin derin bilgi getiriyor. Ayrıca operatörler, endüstrinin en büyük dijital bakım ve filo performans araçları portföyünden yararlanarak operasyonlarını en üst düzeye çıkarmalarına ve kargo filolarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı oluyor.