Londra,British Airways'in Baltimore-Londra Heathrow seferini gerçekleştiren BA229 uçuşu, dün gece beklenmeyen bir olayla karşılaştı. Uçuş, G-ZBKR tescilli Boeing 787-9 Dreamliner tarafından icra edildi.

Boeing 787-9 Dreamliner, British Airways'in filosuna Mart 2018'de katılan ve 5,7 yıllık bir uçuş geçmişine sahip olan uçaklardan biridir. Toplamda 18 adet 787-9 varyantına sahip olan havayolu, filosundaki 16 uçağı aktif olarak kullanırken, 2 uçağını park halinde tutuyor. Filonun ortalama yaşı ise 7,5 yıl.

BA229 sefer sayılı uçuş, Baltimore'dan yerel saatle 21:43'te hareket ederek Londra Heathrow Havalimanı'na doğru yol aldı. Ancak, Heathrow'a yaklaşırken uçak, tipik bir beklemeye alınma prosedürü uygulandı. Fakat beklemeye alma sürecinde olağandışı bir durum ortaya çıktı. Uçak, beklenen rotadan saparak kuzeye doğru yönlendirildi ve güvenli bir şekilde Londra Stansted Havalimanı'na iniş yaptı.

Uçak, bu sıradışı durum sırasında acil durum iletim kodu olan 7700'ü kullanmadı; ancak, telsiz kayıtlarında acil durum ilan edilip edilmediği net değil.

Şu aşamada, yönlendirmenin nedeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, British Airways'e ulaşılarak konuyla ilgili açıklama alınacak. Güncelleme olarak, 11:48'de Birleşik Krallık saati ile, Stansted'e yapılan yönlendirmenin, Heathrow'a giden akış kısıtlamaları nedeniyle yapıldığı belirtiliyor. Bu durum, sabah boyunca varışlarda gecikmelere neden oldu ve olayın yakıtla ilgili bir sapma olduğu düşünülüyor. Havacılık kaynakları, Air Traffic Control (ATC) personelinin etkisiyle bu yönlendirmenin gerçekleştiğini belirtti ve gün içinde ağır gecikmelerin beklendiğini duyurdu.