#Gökyüzühaberci "Kasım Dergi"

İngiltere'nin tanınmış havayolu şirketlerinden British Airways'e ait uçak, Londra'daki Heatrow Havaalanı'na iniş yaparken bir drone'la çarpıştı, uçaktaki 132 yolcu ve 5 mürettebat ölümün eşiğinden döndü.

Öğlen saatlerinde Cenevre-Londra seferini yapmakta olan Airbus A320 tipi uçak, Heatrow Havaalanı'na iniş yapacağı sırada bir cisimle çarpıştı. Yolcuların da hissettiği sarsıntı sırasında, uçakta 132 yolcu ve 5 mürettebatın bulunduğu bildirildi.

Uçak çarpışmaya rağmen kazasız bir şekilde yere inmeyi başarırken, ilk araştırmaların neticesinde uçağın bir drone ile çarpıştığı belirlendi.

Çarpışma sonrası kaza polise, Cenevre'den kalkan BA727 numaralı uçağın Pazar günü öğlen saatlerinde iniş yapmadan kısa bir süre önce insansız hava aracı ile çarpıştığı şeklinde rapor edildi.

Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) yetkilisi yaptığı açıklamada, kazanın ardından görülecek davanın emsal teşkil edeceğine inandığını belirtti.


"Drone kullanıcıları, drone'larını yolcu uçakları, askeri jetler, helikopterler, planörler de dahil olmak üzere gökyüzünde çok işlek bir alanda uçurduklarını anlamak zorundalar" diyen CAA yetkilisi, "Havaalanı yakınlarında uçurmamaları, drone'larının görüş alanlarını kaybetmemeleri ve 400 ft'in üzerinde uçurmamaları gerektiğini konusunda kullancıları uyardı.

Polisin olay üzerine dronu uçuran kişi veya kişilerin yakalamak için başlattığı çalışmada henüz bir tutuklama gerçekleşmedi.