YUSUF ZENGİN

BTSO Uzay, Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyesi 45 firma temsilcisi, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ile Konsey Yöneticisi ve Küme Lideri Mustafa Hatipoğlu önderliğindeki heyet, ulusal ve uluslararası projelerle havacılık alanında kendisini kanıtlamış uçak motoru üreticisi TEİ’nin Eskişehir’deki tesislerine ziyarette bulundu. BTSO heyetini karşılayan TEİ Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bursa’nın güçlü sanayisi ile berilenen hedeflere ulaşılabileceğinin altını çizen Akşit, TEİ’nin başlıca faaliyet alanları, kabiliyetleri ve yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.


“YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK”
Bir yıl önce göreve gelirken Bursa’yla ilgili 16 makro projeyle yola çıktıklarının altını çizen BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, “Bu 16 makro projemizden birisi de Gökmen projesi. Bu projeyle ilgili çalışmalarımıza yaklaşık 9 ay önce başlayarak bir yol haritası belirledik. Bursa’yı uzay havacılıkla ilgili merkez yapmak istiyoruz. Bizler Bursa sanayisinin kabiliyetlerini ve yeteneklerini masaya yatırdık. Aynı zamanda ilk küme faaliyetini de başlatmış olduk. Bu anlamda gerçekleştirdiğimiz ziyaret bizim için çok önemli” diye konuştu.
Uzay, havacılık ve savunma konseyi başkanı ve kümelenme lideri Mustafa Hatipoğlu ise BTSO bünyesinde gerçekleştirilen konsey ve kümelenme çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi.
Bursalı firmalar ile gerçekleştirilebilecek ortak çalışmalar hakkında görüşmelerin de yapıldığı toplantının ardından BTSO heyeti TEİ tesislerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.
“BELİRLEDİĞİNİZ VİZYON ÇOK ANLAMLI”
BTSO heyeti TEİ tesislerinin ardından, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna gelen Ankara’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’yi (TUSAŞ - TAI) ziyaret etti. Heyeti burada TAI Genel Müdür Yardımcısı Bekir Ata Yılmaz karşıladı.


BTSO’nun değişik kabiliyetleri bir çatı altında toplayarak aynı amaca yöndendimesinin çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, “Belirlediğiniz vizyon bana göre çok önemli. Birşeyi gerçekleştirmek için önce hayal etmek lazım. Gökmen projeniz ilk duyan birisi için imkansız bir proje gibi gelebilir. Koyduğunuz hedefe uzun bir yolunuz var. Hedefinize yaklaştığınız zaman da mutlaka bu hedefi daha ileriye götüreceğiniz kanaatindeyim. Bu bakımdan bana göre Gökmen projeniz çok anlamlı. Sizlerde böylesine bir irade ve istek olduğu sürece sizlerle paylaşacak çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
“PROJEMİZİN SANAYİ AYAĞINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
TAİ Genel Müdür Yardımcısı Bekir Ata Yılmaz’a göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiğini söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, “Gökmen projemizin eğitim ve sanayi olmak üzere iki ayağı var. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar işin sanayi ayağını oluşturuyor” dedi.
TAİ yetkililerinin ve BTSO Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi Yöneticisi ve Küme lideri Mustafa Hatipoğlu’nun gerçekleştirdiği bilgilendirme sunumlarının ardından Bursalı şirketler parça imalatı, uçak montajı, tasarım-geliştirme tesisi gibi birimleri gezerek uzay ve havacılık konusunda merkez haline gelen TAİ’yi inceleme fırsatı buldular.
“İŞBİRLİKLERİN İNCELEME İMKANI YAKALADIK”
Gerçekleştirilen her iki ziyaretin de oldukça faydalı olduğunu belirten Alida Makine Şirket Müdürü Fahri Dönmez, “Gezdiğimiz yerlerde bize gösterilen ilgi de oldukça iyiydi. Bizim yaptığımız çalışmaları şirket yetkililerine sunduk. Bu anlamda yaptığımız bu geziyle ileride kurabileceğimiz işbirliklerini de inceleme imkanı yakaladık” dedi.
Yalın Savunma ve Havacılık Firması Sahibi Mehmet Akif Yalın ise 30 yıldır üyesi olduğu BTSO’da büyük bir değişimin yaşandığını belirterek şöyle konuştu: “Mevcut yönetime bu anlamda çok teşekkür ediyorum. Oda üyelerine kucak açtı. Büyük bir açılım yaptı. Bu kümelenme çalışmaları aracılığıyla birçok arkadaşımızla bir araya gelme imkanı yakaladık. Bu gezi aynı zamanda bir tanışma gezisi oldu”