Çek Cumhuriyeti, 24 F-35 Jeti İçin 6.6 Milyar Dolar Anlaşması

Çek Cumhuriyeti, ABD ile 24 Adet F-35 Lightning II Jeti Alımı İçin Anlaşma İmzaladı

Çek Cumhuriyeti, eski bir Doğu Bloku müttefiki olarak bilinen ülke, ABD ile 24 adet F-35 Lightning II jeti satın almak için 6,6 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, ülkenin hava savunma kapasitesini artırmak ve mevcut savaş filosunu güçlendirmek amacıyla yapılmış bir hamle olarak dikkat çekiyor.

Çek Savunma Bakanı Jana Cernochova ve ABD Büyükelçisi Bijan Sabet’in kaleme aldığı mutabakat zaptına göre, Çek Cumhuriyeti’nin ordusu, 2031’de alınacak olan 24 adet Lockheed Martin 5. Nesil F-35 Lightning II uçağı ile güçlenecek. Bu anlaşma, Çek Cumhuriyeti’nin tarihindeki en büyük savunma sanayi satın alımını temsil ediyor.

F-35 Ortak Program Ofisi Program İcra Memuru ABD Hava Kuvvetleri Korgeneral Mike Schmidt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çek Cumhuriyeti hükümetinin artık resmi olarak rekor F-35 Lightning II programının bir parçası olmasından memnunuz. Bu ortaklık, Çek Hava Kuvvetleri’ne benzersiz birlikte çalışabilirlik ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kapasitesi sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Çek Cumhuriyeti’nin, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırısı sırasında ABD ile süregelen anlaşma müzakerelerini tamamlaması, bölgesel güvenlik ve savunma stratejilerini güçlendirme amacına yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Anlaşmaya göre, ilk F-35 uçağının 2031 yılında teslim alınması planlanırken, geri kalan uçakların 2035 yılına kadar tamamının teslim edilmesi hedefleniyor. Bu yeni uçaklar, şu anda kullanılan 14 adet İsveç JAS-39 Gripen savaş uçağının yerini alacak.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Cernochova, Eylül 2023’te onaylanan anlaşmanın ülke ve ordusu için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti. Ödemenin büyük bir kısmının uçak alımının yanı sıra merkezdeki Caslav hava kuvvetleri üssünün modernizasyonu, yakıt ve personel eğitimi gibi alanlarda kullanılacağı ifade edildi.

Lockheed Martin’in başkan yardımcısı ve F-35 programının genel müdürü Bridget Lauderdale, “Çek Cumhuriyeti ile ABD hükümetleri arasında Teklif ve Kabul Mektubu’nun imzalanmasıyla Çek Cumhuriyeti, küresel F-35 programına katılan 18. ülke oldu. F-35’lerin birlikte çalışabilirliği güçlendirmek ve geliştirmek konusunda diğer Avrupa ülkelerine öncülük etmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Çek Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Korgeneral Karel Rehka ise, “F-35, geleceğin savaş alanlarında başarılı olmamızı sağlayacak tek sistemdir ve ihtiyaç halinde müttefiklerimizle birlikte kendimizi saldırganlığa karşı etkili bir şekilde savunmayı başaracağız.” şeklinde konuştu.