Çelebi Hava Servisi’nin, 3. Havalimanı’ndaki yolcu/uçak körüklerinin işletmesi konusunda prensip anlaşmasına vardığı kaydedildi.

Türkiye’nin ilk özel yer hizmetleri şirketi olarak 1958 yılında faaliyetlerine başlayan Çelebi Hava Servisi, İstanbul 3. Havalimanı için sürpriz bir hamle yaptı. Türk sivil havacılık sektörünün en köklü kuruluşlarından Çelebi Hava Servisi, açılışına 3 aydan kısa bir süre kalan İstanbul 3. Havalimanı için önemli bir girişimde bulundu. Airporthaber’de yer alan habere göre Türkiye dışında Hindistan ve Macaristan gibi ülkelerde de yer hizmetleri ve kargo faaliyetleri gösteren Çelebi’nin 3. Havalimanı’nın da yer hizmetleri ve kargo konusunda en büyük oyuncularından biri olması bekleniyor.

YOLCU/UÇAK KÖRÜKLERİNİ İŞLETECEK

Yetkililer tarafından 29 Ekim’de resmi açılışının yapılması planlanan 3. Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonların durdurulacağı belirtilirken, Çelebi Hava Servisi Yönetimi’nin yeni havalimanı işletmecisi İGA ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. Yapılan görüşmeler sonrasında İGA Yönetimi ile Çelebi arasında 3. Havalimanı’ndaki yolcu/uçak körüklerinin işletmesi konusunda mutabakata varıldığı bilgisine ulaşıldı.

KÖRÜK OPERATÖRLERİNE TEKLİF YAPILACAK!

İmzaların atılmasından sonra iki taraftan da ortak bir açıklama yapılması beklenirken, 143 körüğün işletmesi için ilk olarak Atatürk Havalimanı’nda körük operatörü olarak çalışanlara iş teklifi götürüleceği ücret konusunda anlaşma sağlananların işe alınacağı geri kalan personel ihtiyacının ise dışarıdan karşılanacağı öğrenildi. Anlaşmanın kaç yıl süreyle ve hangi şartlarla gerçekleştirildiği ise henüz bilinmiyor.