Çin, uluslararası yolcu uçuşlarına ilişkin KOVİD-19 salgınına ilişkin bazı kısıtlamalarını 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren kaldırdıktan sonra, geçtiğimiz hafta içinde 58 ülke ile düzenli uçuşlara başladı.

6 Şubat -12 Şubat haftası içinde yaklaşık 98 yerli ve yabancı havayolu şirketi, 795 uçuş gerçekleştirdi. Çin Sivil Havacılık Dairesi yetkilisi Shang Keija, basın konferansında, bu rakamın 2 - 8 Ocak haftası uçuşlarına kıyasla yüzde 65 oranında bir artışa denk düştüğünü açıkladı.

Çin istikametinde giden ve Çin çıkışlı uçuş gerçekleştiren ülke sayısı ve bu uçuşları yapan havayolu şirketi sayısı, 2019 yılının aynı dönemindeki düzeyin sırasıyla yüzde 64’ü ve yüzde 80’i düzeyine ulaşmış bulunuyor.

Öte yandan Shang, havayolu ulaşımı piyasasının hızlı bir çıkış içinde olduğunu ve uçuş sayısının salgın öncesi düzeyine kısa sürede varabileceğini, hatta o düzeyi geçebileceğini bildirdi. Aynı yetkili, ayrıca dış ticarete, turizme ve eğitime yönelik talep doğrultusunda uluslararası uçuş sayısının da daha çok artmasını öngördüğünü belirtti.