Bir robotik şirketi Çin’deki hastanelerin birine hastalara sağlanan günlük hizmetlerde personele yardım etmek üzere robot verdi. Hastanelerde tıbbi hizmet veren personelin şu anda koronavirüs salgını yüzünden işlerine yetişmekte güçlük çektikleri malum. İşte bu nedenle Hubei’deki hastanelerden biri tıbbi personele yardımcı olmaları için robotların katkısına başvurdu. Bu çerçevede robotların çok etkili oldukları ve çok ciddi katkı yaptıkları da belirtiliyor.

Geçen şubat ayında CloudMinds şirketi tarafından sağlanan robotlar hastaların ateşini ölçebiliyor, temizlik yapabiliyor ve hastaya yemek veya ilaç getirebiliyor. Ayrıca kendi kendilerini otomatik olarak dezenfekte edebiliyor ve 5G aracılığıyla hastanenin hekimlerine tıbbi veriler iletebiliyorlar. Aslında verdikleri hizmetler o kadar etkili ki, hastanenin ağır olmayan vakalarla ilgilenen bölümü neredeyse robotlara emanet edilmiş durumda. Ancak hastaların durumunda ağırlaşma görüldüğü takdirde, bunlar gerçek doktorların bakımına yöneltiliyorlar.

CloudMinds Technology Genel Müdürü Bill Huang, bir gazeteye verdiği demeçte robotların karantina bölgelerinde tıbbi ekiplerin yerini alabildiklerini ve basit ve tekrarlanan işlemleri gerçekleştirebildiklerini açıkladı.