Çinli birçok şirket, uçan araç teknolojisi üzerinde çalışarak kent içi ulaşımı büyük ölçüde değiştirebilecek projeler geliştirmeye odaklanıyor. Bu çerçevede, birkaç firma şu anda sürücüsüz drone'ları test ederek geleceğin hava taşımacılığını şekillendirme çabasında.

Yeşil ışık yakılan bir projede öne çıkan firma, dünyanın ilk ticari yolcu ulaşım aracını geliştirme konusundaki iddiasını ortaya koyuyor. Ehang Grubu'nun ürettiği bu drone-taksi, 40 bin saatin üzerinde uçuş deneyimine sahip ve her türlü hava koşulunda başarılı bir şekilde test edildi.

Elektrikle çalışan ve sürücüsüz olan bu drone-taksi, iki kişilik yolcu kapasitesine sahip. Güzergah önceden programlanabiliyor ancak ihtiyaç halinde bir pilot da kontrolü ele alabiliyor. Özerk uçuş süresi 25 dakika olan bu hava taşıtının maksimum hızı saatte 130 kilometre.

Ehang Grubu Başkan Yardımcısı Tian Xing He, geleceğin uçan taksisiyle yapılacak bir yolculuğun, geleneksel bir taksiyle yapılacak yolculuktan daha maliyetli olacağını belirtiyor. Özellikle rekabetin kızıştığı bu ortamda, şirketler 2025 yılında üretime geçmesi planlanan 680 kilogramlık bir drone'u test ediyor. Bu projeye göre araç, istenirse uçabilir, istenirse de karayolunda sürülebilir özelliklere sahip olacak.

Çinli şirketler arasındaki bu yarış, gelecekteki ulaşımın daha hızlı, daha esnek ve teknolojiye dayalı olma yolundaki önemli adımlardan biri olarak öne çıkıyor. Gelecekte şehir içi ulaşımda uçan araçların yaygınlaşması, ulaşım sektöründe büyük bir devrimin habercisi olabilir.