“COPA Havayolları Uçağı Acil Dönüş Yaptı”

Panama merkezli COPA Havayolları’na ait 2008 model B737-8V3 tipi uçak (HP-1534CMP), 9 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği CM136 seferi sırasında beklenmedik bir durumla karşılaştı. Uçuşun 20. dakikasında FL250 irtifasında seyir halindeyken, uçağın içerisindeki bir hizmet panelinin açılması sonucu acil durum yaşandı.

Oksijen maskelerinin otomatik olarak açılmasına neden olan bu durum, mürettebatın hızlı bir şekilde güvenli bir dönüş yapma kararı almasına sebep oldu. Uçak, bu olayın ardından Panama Şehri Havalimanı (PTY)’na geri dönerek emniyetli bir iniş gerçekleştirdi.

Havayolu şirketi, yaşanan olayın ardından yapılan ilk değerlendirmelerde, uçağın basınç sistemi ile ilgili bir sorun yaşandığını ve güvenlik önlemleri doğrultusunda acil inişin gerçekleştirildiğini belirtti. Olaya karışan uçağın detaylı teknik kontrollerinin yapılacağı ve sorunun kaynağının belirlenerek gerekli önlemlerin alınacağı açıklandı.

Ulaştırma yetkilileri, yaşanan olayın ardından ilgili incelemelerin başlatıldığını ve benzer durumların önüne geçilmesi adına gerekli tedbirlerin alınacağını duyurdu.