YUSUF ZENGİN 
Corendon Havayolları
’ndan bilet alan bir yolcu, ödemesinin çekilmesine ragmen rezervasyonun gerçekleşmemesi üzerine müşteri hizmetlerini arayarak bilgi almaya çalışmış fakat bilet satış işlemi sırasında biletlerin tükendiğini bu yüzden kendisinin rezervasyonunun yapılamadığı cevabını almış. 8 gün boyunca yetkililere ulaşmak için çabaladığını fakat bir türlü ulaşamadığını iddia eden yolcu 10 gün sonra ödemesini iade alabildi.
Şikayetvar’a şikayetini dile getiren yolcu yaşadıklarını böyle anlattı.

Ağustos ayı için 1 ay önceden internet üzerinden İzmir – Frankfurt uçak bileti satın aldım. Uçak bileti bedeli hesabımdan hemen kesildi fakat kontrol ettiğimde rezervasyonumun gerçekleşmediğini fark ettim.
Telefonda söylediklerine göre son kalan yeri ben ödeme işlemini gerçekleştirirken başka biri satın almış. –ben bilet alırken 8 adet boş yer gözüküyordu- bunun üzerine bu nasıl saçmalık yer sunulmuyorsa ücret nasıl kesiliyor, 8 gündür para iade bekliyorum. Telefon açıyorum, almanya temsilciliği hat kapalı, Türkiye genelde meşgul düşmüyor ve düşerse de hep aynı kişi çıkıyor. 8. Günden itibaren 2 gün boyunca internet, email ve telefon ile ulaşma çabalarım sonucunda nihayet bir yetkiliye ulaşabildi. Kanuni dayanağını sorduğumda hiçbir şekilde ispatlayamadığı halde 14 gün ücret iade sürebilir denildi. Uçak biletlerinin aradaki süreçte pahalılanmış olmasından doğan fark ve yurtdışında yaşağım için Almanya müşteri hizmetlerinin hattına ulaşılamadığından, cep telefonumdan sürekli Türkiye’yi aramamdan dolayı mağduriyetine artık olarak oluşan madii mağduriyetimi karşılamaları gerektiğini söyledikten sonra hemen işlem yapıldı ve ertesi gün hesaba para iadem gerçekleşti.
10 gün boyunca tahminimce kendi maddi çıkarları için mağdur edildi. Ilk defa böyle bir rezillik yaşadım.

Corendon Havayolları Yıldıray Karaer Kimdir?