Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), 2014 Kasım ayına ait küresel yolcu istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, kasım ayında kilometre başına ücretli yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6 oranında artarak ekim ayındaki 5,7 ve 10 yıllık ortalama büyüme oranı olan 5,6'nın da üzerinde gerçekleşti. Kasım ayında, havacılık sektöründe yüzde 5,4'lük kapasite artışı yapılırken, doluluk oranı ise sabit kaldı. Kasım ayında yakalanan büyümede yüzde 6,9 ile iç hat uçuşları anahtar görevi gördü. İç hat yolcu sayısındaki en büyük artış ise, yüzde 15,4 ile Çin'de gerçekleşti. IATA CEO'su Tony Tyler, “Kasım ayı verileri sağlıklı ancak fotoğraf biraz karmaşık. Hindistan ve Çin'deki iç hat uçuşlarında güçlü bir büyüme kaydedilirken, bölgedeki bu büyüme uluslarararı uçuşlara yansımadı. Öte taraftan, düşen petrol fiyatlarının ekonomik etkinleri arttırması gerekirken, bu alanda da daha yumuşak bir hareketlilik  var” değerlendirmesini yaptı. Kasım ayında küresel çapta hava yolu ulaşımına olan talep ise yüzde 5,4 oranında arttı. Bu artış, geçen yılki kasım ayında yakalanan 6,1'in altında kaldı. Küresel çapta gerçekleşen kapasite artışı ortalama yüzde 5,9 olurken, doluluk oranında yüzde 0,3'lük düşüş kaydedildi. Kasım ayında, Afrika hariç tüm bölgelerde artış yaşanırken, artış oranının ekim ayındakinin altında kalması dikkat çekti.

Avrupa

Risk faktörleri ve ekonomideki zayıflığa rağmen Avrupalı hava yolu şirketlerinin uluslararası uçuşlarına olan talep kasım ayında yüzde 5,6 arttı. Söz konusu büyümenin arkasındaki güç ise ucuz hava yolu şirketleri oldu. Avrupa'da, kapasite artışında yüzde 4,9, doluluk oranında ise yüzde 0,5'lik artış kaydedildi.

Asya Pasifik

Asya Pasifik bölgesinde hava ulaşımın yüzde 4,9, kapasite oranı ise yüzde 5,6 arttı. Doluluk oranında ise yüzde 0,5'lik düşüş kaydedildi.

Kuzey Amerika

Kuzey Amerika'da hava yolu yolcu talebi yüzde 2 oranında artarken, kapasite artışı yüzde 3,1 oldu. Doluluk oranı ise yüzde 0,8 düştü.

Ortadoğu

Ortadoğu'da hava yolu yolcu trafiğinde yüzde 11,7'lik artış kaydedildi. Yüzde 13,9 oranında kapasite artışı yaşanan bölgede, doluluk oranı ise yüzde 1,4 oranında düştü.

Latin Amerika

Latin Amerika'daki hava yolu yolcu trafiği ise yüzde 4,9 oranında artış kaydetti. Yüzde 5,7 kapasite artışı yaşanan bölgede, doluluk oranı yüzde 0,6 oranında düştü.

Afrika

Afrika bölgesinde talepte yüzde 2,5 düşüş kaydedildi. Yüzde 3,1 oranında kapasite düşen bölgede, ortalama doluluklar ise yüzde 0,3 azaldı.

(HABER:Tamay Zengin)