Dünyadaki bazı şehirler öyle havaalanlarına sahip ki, tatiliniz ölüm ile yaşam arasında kalabilir. Kısa iniş şeritlerinden tehlikeli uçuş koşullarına kadar pek çok özelliğe sahipler.

25. Sandane Havaalanı, Norveç
İskandinav ülkesin Norveç'te iki fiyort arasında yer alan Sandane, iniş ve kalkış esnasındaki güçlü rüzgarlarla biliniyor. Bu rüzgarlar pistin yanı sıra, Sandane'yi tüm Avrupa'nın en korkutucu havalimanlarından biri haline getiriyor.

24. Agatti Aerodrome, Hindistan
Biraz daha uzaklaştıkça kendimizi Hindistan’nın batı kıyısında bulunan Agatti Aerodrome’da buluyoruz. Etrafı sularla çevrili havaalanının küçük iniş pisti, dünyanın en iyi pilotlarının bile zorlanacağı cinsten.


23. Tufi Havaalanı, Papua Yeni Gine
Tufi Havaalanı birçok pilot tarafından ürkütücü anılarla dolu. İnişe hazırlanan pilota tam anlamıyla kalp krizi hissi yaşatıyor. Aşırı küçük ve kısa pisti ölümle karşı karşıya kalan pilotlar için oldukça ürkütücü.


22. Paro Havaalanı, Butan
Butan’ı daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Himalayalar'da yer alan Butan bölgedeki tek havaalanına sahip. Buradaki ana tehlike, bazı yerlerde 18.000 fit yüksekliğe ulaşan çevredeki dağ zirveleri.


21. Qamdo Bamda Havaalanı, Çin
Qdudo Bamda, Çin'de bulunan ve Tibet’in üçüncü büyük olan şehri Qamdo’ya hizmet veriyor. Yakın zamana kadar bu havaalanı deniz seviyesinden 14.219 feet yükseklikte bulunan bir havaalanıydı. Asıl sorun bu kadar yükseklikte uçak motorlarının kalkış için yeterince performans gösterememesi.


20. Catalina Havaalanı, Kaliforniya, ABD
Kaliforniya’daki Catalina Havaalanı’na sadece en deneyimli pilotların inişine izin veriliyor. Fotoğrafta da göründüğü gibi, pist aşırı kısa ve sonu denize uzanıyor. Pilotun güvenli bir iniş için neredeyse uçak havadayken frene asılması gerekiyor.


19. Barra Havaalanı, İskoçya
İskoçya'nın Bonnie kentinde bulunan Barra havalimanı sahilde yer alır. Bu havaalanındaki inişler gelgitlere göre belirlenir. Bu da bu havaalanını oldukça zorlu bir hale getiriyor.


18. Courchevel Havaalanı, Fransa
Courchevel Alpler'deki Fransız kayak merkezinde yer alıyor. Pilotların burada başarması gereken sadece yüksek dağ rüzgarları ve sis değil, aynı zamanda dikey ve kısa bir piste iniş yapmak zorundalar. Tatilciler ve kayakçıları uyarmak zorundayız.


17. Congonhas Havaalanı, Brezilya
Brezilya’da yer alan Congonhas Havaalanı, şehrin tam merkezinde yer alıyor. 30'lu yıllarda inşa edildiğinde çevre bölgelerde nüfus oldukça seyrekti, ancak yıllar geçtikçe daha gelişmiş hale geldi. Şimdilerde ise yoğun bir nüfusa sahip kentsel bir alan. Dünyadaki en dar pistlerden biri olarak anılır.


16. Buz pisti, Antarktika
Antartika’da uçağınızın %100 bir buz pistine indiğinizi düşünebiliyor musunuz? Asıl mesele ise en modern uçakları bile yok edebilecek şiddetli soğukla mücadele! Günümüzde hala dünyanın en tehlikeli olduğu düşünülen havaalanıdır.


15. İbrahim Nasir Uluslararası Havaalanı, Maldivler
Hint Okyanusu'nda Maldivler'de bulunan bu ada havalimanı, bir uçağın iniş yapabilmesi için en sinir bozucu havaalanlarından biri. Sürekli yağan sağanak yağışlar ve seller yeterince kötü değilmiş gibi, pistteki küçük manevra alanı da burayı aşırı tehlikeli bir havaalanı yapıyor.

 

14. Wellington Uluslararası Havaalanı, Yeni Zelanda
Yeni Zelanda’nın ana uluslararası havaalanının tehlikeli olacağını düşünmemiş olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz. Güçlü yan rüzgarlar ve aşırı türbülans, herhangi bir pilot için bu piste inişi her daim zor kılıyor. Pistin aşırı kısa olması ve her iki tarafının da suyla çevrili olması buradaki iniş ve kalkış deneyiminizi tehlikeli bir hale getiriyor.

 

13. Gisborne Havaalanı, Yeni Zelanda
Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nın kıyısında yer alan Gisborne aşırı derecede tehlikeli bir havaalanına sahip. Pistin ortasından geçen tren yolu sayesinde bu tehlike sadece uçaktakileri ilgilendirmiyor.

 12. Cebelitarık Uluslararası Havaalanı, Cebelitarık

Cebelitarık, İspanya kıyıları ve Kuzey Afrika'ya yakın bir adadır. Cebelitarık Uluslararası Havaalanı dünyanın en küçük pistlerinden birine sahip. Şehrin en yoğun yolları piste çok yakın bir bölgede yer alıyor.

 

11. Juancho E. Yrausquin Havaalanı, Saba
Saba’yı daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Ama aslında Hollanda’nın sahip olduğu küçük bir Karayip adası. Buradaki havalimanı, dünya çapında ticari uçakların buluşma noktası. Sadece 1.3 km uzunluğunda bir piste sahip.

10. Eski Mariscal Sucre Uluslararası Havaalanı, Ekvador

Ekvador'daki en işlek havalimanı olan Old Mariscal Sucre havalimanı şimdilerde Güney Amerika’ya taşınıyor. Bu havaalanı açıldığı günden bu yana birçok trajediye şahit oldu ve 2013 yılında kapatıldı.


9. Kansai Uluslararası Havaalanı, Japonya
Japonya'da bulunan bu tehlikeli havaalanı, yapay bir ada üzerine inşa edilmiş. Depremler, bu küçük hava yolunun ana tehdidini oluşturuyor.

 8. Madeira Havaalanı, Portekiz

Kısa pist, bu listede yer alan pek çok havaalanı gibi ana problem. Buraya ziyarete gelen birçok gezgin diğer havaalanlarına, bazen de İspanya'dakileri kullanıyor. Seyahatlerinin geri kalanını araba ya da otobüsle geçirmeyi tercih ediyorlar. Mantıklı :)

7. Tribhuvan Uluslararası Havaalanı, Nepal
Nepal’in başkenti Katmandu yakınında bulunan Tribhuvan, birçok gezgin tarafından bilinen ve sevilen bir bölge. Nepal'deki tek uluslararası hava bandı olan bu havaalanını, yaklaşık 3,5 milyon yolcuyu ağırlıyor. Şiddetli hava koşulları ve kötü yönetilen pistler burayı aşırı tehlikeli bir yer haline getiriyor.

 6. Los Angeles Uluslararası Havaalanı, Kaliforniya, ABD

Bunu kabul edemeyebilirsiniz, ancak yılda 70 milyon yolcuya ulaşan Los Angeles Uluslararası Havaalanı, aslında dünyanın en tehlikeli havaalanlarından biri. Uçak kazaları, vurgun, bombalama bu havaalanında defalarca yaşandı.

5. Chubu Centrair Uluslararası Havaalanı, Japonya
Kansai Uluslararası Havaalanı gibi, bu havaalanı da küçük bir yapay adada inşa edilmiş. Pilotlara hata payı vermeyen alanlardan.


4. Lukla Havaalanı, Nepal
Everest Dağı'na tırmanmaya karar verdiyseniz ne yazık ki Nepal’deki Lukla Havaalanı’na uçmak zorundasınız. İki dağ arasında yer alan Lukla Havaalanı’nda ışık veya herhangi bir trafik kontrolü bulunmamakta.

 

3. Mammoth Yosemite Havaalanı, California
Bu havaalanına iniş yapabilen pilot kesinlikle işinde iyidir. Buraya kayak yapmaya gelen ziyaretçiler zaten uçakta adrenalini yüksek bir deneyim yaşıyor!

 2. Toncontin Havaalanı, Honduras

Bu pist çok özel bir yaklaşım gerektirir. Bir vadinin içinde yer alır ve iniş kalkış pisti aşırı kısadır. Pilotun iniş esnasında aniden 45 derecelik bir dönüş yapması ve yüksekliğini hızla düşürmesini gerekir. Genellikle uçaktaki tüm yolcuların kusmasıyla sonuçlanan bir yolculuktur.

 1. Narsarsuaq Havaalanı, Grönland

Antarktika'daki pist gibi Narsarsuaq da aşırı soğuk ve sürekli olarak buzlarla kaplı. Başarılı olabilmek için pilotun 6.000 metreden daha kısa bir piste, kaygan yüzey üzerinde kontrollü bir iniş yapması gerekiyor. Sürekli fırtına yaşandığını düşünürseniz burası gerçekten de dünyanın en korkunç havaalanlarından biri.