http://www.gokyuzuhaberci.com/e-dergi/oku.php?id=155#page/1

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer tarafından tasarlanan ve geçen Nisan ayında ilk müşterisine teslimatı yapılan E190-E2 filosundan bir test uçağı, özel boyamasıyla Türk şirketleri için Atatürk Havalimanı'nda görücüye çıktı. Uçağı ise Havaş Yer Hizmetleri karşıladı.

Dünya turu kapsamında Türk hava yolu şirketleri için özel olarak getirilen PR-ZGQ kuyruk tescilli uçak, dün gerçekleştirilen demo uçuşuyla Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin yöneticilerine tanıtıldı. Uçağa, Atatürk Havalimanı'nda TAV Havalimanlari'nın iştiraki olan Havaş hizmet sundu.

SINIFINDA LİDER UÇAK!

Tek koridorlu yolcu uçaklar içinde yakıtta en verimli hava aracı olarak gösterilen E190-E2, Pratt & Whitney imalatı PW1900G motorları kullanıyor. Embraer E2 uçak ailesi Kanadalı Bombardier tarafından tasarlanan ve Airbus tarafından projesi satın alınan eski C Serisi yeni A220 serisi uçaklarla rekabet ediyor.

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer, 75-150 koltuklu bölgesel uçak pazarında liderliği elinde bulunduruyor. Türkiye tanıtımı için Cidde'den gelen uçağın bir sonraki durağının Etiyopya olacağı öğrenildi.