Emirates, Dubai Airshow 2023'te gerçekleşen bir törenle, toplamda 58 milyar dolarlık geniş gövdeli uçak siparişi verdi. Bu siparişin detayları şu şekilde:

Emirates, Boeing ile yapılan anlaşma kapsamında 55 adet Boeing 777-9 ve 35 adet Boeing 777-8 siparişi verdi. Bu sipariş, Emirates'in toplam 777X siparişlerini 205 adede çıkardı.

Yeni 777X filosuna güç sağlamak amacıyla, Emirates 202 ek GE9X motoru için bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, Emirates'in toplam GE9X motor siparişini 460 adede çıkardı.

Emirates, Boeing 787 Dreamliner siparişini de güncelledi. Daha önceki 30 adetlik siparişi, 15 adet 787-10 ve 20 adet 787-8 olmak üzere toplam 35 adet Dreamliner'a yükseltildi.

Bu yeni siparişle birlikte Emirates'in toplam uçak sipariş sayısı 310'a ulaştı. Emirates, dünyanın en büyük geniş gövdeli yolcu uçağı operatörü olma özelliğini sürdürüyor.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkan ve CEO’su Majesteleri Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, Dubai Veliaht Prensi ve Dubai Yürütme Kurulu Başkanı Majesteleri Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum, BAE Başbakan Yardımcısı Majesteleri Şeyh Maktoum bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum ve Dubai Spor Konseyi Başkanı Majesteleri Şeyh Mansour bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum'un katılımıyla gerçekleşen törende anlaşmayı imzaladı.

Şeyh Ahmed, Emirates'in büyüme stratejisini vurgulayarak, yeni uçakların daha fazla şehri birbirine bağlamak, modern ve verimli bir filo sürdürmek ve Dubai'nin dış ticaret haritasına daha fazla şehir eklemek amacıyla kullanılacağını belirtti. Ayrıca, Emirates'in 2030'ların başında filosunu yaklaşık 350 uçakla genişleteceğini ve Dubai'yi dünya çapında daha fazla şehre bağlayacağını öngördü.