2022'nin Nisan ve Haziran aylarında filoya iki yeni Boeing 777-F eklenecek.
IAI ile imzalanan anlaşma kapsamında ilave dönüştürme çalışmaları opsiyonuyla birlikte 4 Boeing 777-300ER yolcu uçağı 2023'ten itibaren kargo uçağına dönüştürülecek.

Global hava taşımacılığı sektörünün liderlerinden Emirates SkyCargo, iki yeni Boeing 777F'i 2022'de filosuna ekleyeceğini ve ayrıca 2023-2024 yılları arasında şirketin dört Boeing 777-300ER yolcu uçağını kargo uçağına dönüştüreceğini açıkladı.

Emirates Havayolu ve Grubu Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Son iki yıldır içinde bulunduğumuz süreç, tedarik zinciri bağlantısının önemine ve hava taşımacılığı kapasitesinin global topluluklar ve ekonomiler için erişilebilir olmasına dikkat çekti.”

"Emirates olarak geniş gövdeli uçak filomuz, global uçuş ağımız ve merkezi Dubai’deki gelişmiş altyapı aracılığıyla dünya çapındaki yolcuların ve tüketicilerin temel ürünlere ulaşmasında kilit bir rol oynuyoruz. Bugün kargo uçağı kapasitemizi daha da genişletmek için 3,6 milyar AED (1 milyar ABD Doları) değerinde bir yatırım yaptığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yatırım yolcularımızın gereksinimlerini destekleme konusundaki kararlılığımızın bir göstergesi olup ileride büyüyerek dünyanın en büyük hava taşımacılığı şirketlerinden biri statüsüne sahip olacağımıza duyduğumuz güveni yansıtmaktadır."

Yeni Boeing 777-F uçaklar

Emirates SkyCargo, Boeing ile iki yeni Boeing 777-F uçak için anlaşma imzaladı. Uçaklar sırasıyla 2022'nin Nisan ve Haziran aylarında teslim edilecek. Emirates SkyCargo, Boeing 777-F'nin lansman markasıdır ve uçak 2009'dan beri Emirates SkyCargo’nun operasyonlarının merkezinde yer almaktadır. İki yeni uçağın eklenmesi, Emirates SkyCargo'nun yolcularına sunduğu hizmetleri güçlendirirken operasyonlarında daha fazla çeviklik ve esneklik imkânı verecek.

Boeing 777 kargo uçağı yıllardır Emirates SkyCargo operasyonlarının kritik bir ayağı olmuş ve altı kıtadaki varış noktalarına tarifeli ve charter uçuşlar gerçekleştirmiştir. Boeing 777-F aynı zamanda şirketin salgına verdiği yanıtta da önemli bir rol oynamış ve hayati öneme sahip malzemelerin dünya çapında teslimatına yardımcı olmuştur. Uçağın üstün menzil ve taşıma kapasiteleri zaman ve ısı duyarlı sevkiyatların yapıldığı ülkeden varacağı ülkeye hızlı ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlamıştır.

Boeing Ticari Satış ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Ihssane Mounir yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Emirates'in bir kez daha 777 Kargo Uçağına güvenmesinden ötürü gurur duyuyoruz. "Tüm dünyadaki en büyük 777 yolcu ve kargo uçağı filosuna sahip olan Emirates'in göstermiş olduğu başarı, 777'nin pazar lideri verimliliği, gelişmiş sürdürülebildiği ve olağanüstü menzilinin bir göstergesidir."

Boeing 777-300ER dönüştürme çalışmaları

Emirates SkyCargo, dört Boeing 777-300ER yolcu uçağının tamamen kargo uçağına dönüştürülmesi için Israel Aerospace Industries (IAI) ile anlaşma imzaladı. Anlaşma ayrıca ilerleyen aşamalarda ilave Boeing 777-300ER dönüştürme çalışmaları için seçenek sunuyor. Dört uçak için 2023 yılının ilk aylarında başlayacak olan dönüştürme programının 2024'te tamamlanması planlanıyor ve her bir uçak için işlemlerin tahminen beş ay sürmesi bekleniyor.

Dönüştürülen kargo uçakları, yeni üretim Boeing 777-F kargo uçağına göre 10 ek palet pozisyonu sunacak ve e-ticaret ürünleri dahil daha düşük yoğunlukta kargoların taşınmasını sağlayacak. Özellikle hacimsel kargo yüklerinin yüksek olma eğiliminde olduğu ticaret yollarına odaklanılarak Emirates SkyCargo'nun global rotalarında kullanabileceği ana güverte, kargo kapasitesini artıracak . Dönüştürülen uçağın taşıma kapasitesi, yeni üretim Boeing 777-F kargo uçaklarına çok yakın olup, çift motorlu uçak sektör standardındaki kargo uçaklarına göre taşınan ton başına daha verimli olacak.

IAI CEO'su ve Başkanı Boaz Levy yaptığı açıklamada şunları söyledi: "IAI olarak küresel kargo uçağı talebine yönelik çözümler üretmek için bölgedeki en parlak zihinlerle iş ortaklığı yapmaktan gurur duyuyoruz." "IAI’nın kargo dönüştürme çalışmalarında dünya lideri olan Havacılık Grubu, e-ticaretteki yükseliş için en uygun çözümü sunmak adına halihazırda GECAS ile birlikte ilk B777-300ER uçağı dönüştürüyor. Emirates'in yolcu uçağını kargo modeline dönüştürmek için IAI'yı seçme kararı, IAI'nın profesyonel kabiliyetlerinin ve bu alandaki köklü uluslararası itibarının bir göstergesidir."

Emirates, kargo uçağına ek olarak yolcu uçaklarının alt kısmında da kargo kapasitesi sunuyor. Emirates SkyCargo, COVID-19 salgınında KKE, tıbbi sarf malzemeleri ve gıda gibi hayati önem taşıyan malzemelerin sevkiyatı için sektörden gelen yüksek talebe yanıt olarak ve azalan yolcu uçuşu seferlerine bağlı olarak global kargo kapasitesindeki genel düşüşü göz önünde bulundurarak, yolcu kargo uçaklarında sadece kargo taşıyan uçuşlar gerçekleştirilmesi ve kargo için daha fazla yer açmak amacıyla Boeing 777-300ER tipi uçağın Ekonomi Sınıfı'ndaki koltuklar kaldırılarak değişiklik yapılması (mini kargo uçakları) dahil yeni tedbirler almıştır. Emirates SkyCargo'nun filosunda 16 mini kargo uçağı bulunuyor.

Emirates SkyCargo, yolcu uçakları ve mini kargo uçaklarıyla Mart 2020'den itibaren bir yıl içinde 27.800'den fazla uçuş gerçekleştirmiş ve bu uçuşlarda tıbbi sarf malzemeleri ve gıda dahil 100.000 tonu aşkın temel malzeme taşımıştır. Hava taşımacılığı kapasitesi için yüksek talebin sürmesiyle, Emirates SkyCargo, yolcu uçaklarında ve/veya mini kargo uçaklarında kargo taşıma seçeneği sunmaya devam ediyor.