En Hayırlı, En Ciddi, En Yararlı Kurum ‘THK’

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Kürşat Atılgan, “Milletimizin kurban derilerini makbuz karşılığında gönül rahatlığıyla teslim edeceği millet menfaatine en yararlı, en ciddi ve en hayırlı kurum THK’dır” dedi.
THK, bu yıl da yurt çapındaki 420 şubesiyle, ana faaliyetleri için hayati öneme sahip olan ‘kurban derisi’ toplamaya hazırlandı. THK Genel Başkanı Atılgan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, toplanan kurban derilerinden elde edilen gelirin havacılık faaliyetlerinin sürdürülmesinde kullanılacağını belirterek, “Gençlerimize istikbalin mesleği olan havacılığı sevdirmek, onlara yeni ufuklar açmak, Türkiye’nin kalkınmasına destek vermek için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kurban derilerinizi makbuz karşılığında teslim edin”
Halkı İslami vecibe gereği kestikleri kurbanların derilerini kime verdiklerine çok dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyaran Atılgan, “Milletimizin kurban derilerini makbuz karşılığında gönül rahatlığıyla teslim edeceği millet menfaatine en yararlı, en ciddi ve en hayırlı kurum THK’dır” dedi.
Atılgan, Türkiye’de kesilen kurbanların derilerinin ekonomik değerinin mühim bir yekun tuttuğunu belirterek, sıcak hava nedeniyle tuzlanmayan derilerin 1-2 saat içinde zayi olduğunu ifade etti. Atılgan, şunları kaydetti:
“Kurban derilerinin toplanması ve hiçbir zarar görmeden ekonomiye kazandırılması için her sene olduğu gibi bu yıl da, binlerce THK gönüllüsü vatandaşımızla çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz. Basın yayın organlarından her yıl büyük miktarlarda kurban derisinin hatalı toplama ve saklamadan dolayı ziyan olduğunu duyuyoruz, okuyoruz. Kurumumuzun bu işte ciddi tecrübesi var. Şubelerimiz 92 yıldır bu sahada iyice uzmanlaşmış durumda. Kurban derilerin toplanıp usulüne uygun işlenmesi ve tabakhanelere ulaştırılması için hazırlıklarımızı tamamladık.”

“Türk Hava Kurumu, kurban derilerinin bağışlanacağı en doğru adrestir”
“Kurban derilerini kime bağışladığımız önemlidir” diyen Atılgan, “Geçmiş yıllarda devletimizi bölmeye azmetmiş, on binlerce insanımızı şehit etmiş bölücü alçak terör örgütü uzantıları eliyle halkımızın kurban derilerini gasp etmiştir. Yine geçen yıl devletimizi yıkmayı planlayan alçak bir darbeye girişmiş hain FETÖ’cülerin milletimizin dini hassasiyetlerini istismar ederek on yıllardır deri topladıkları aşikardır. Halbuki ayrım gayrım yapmadan 92 yıldır tüm çocuklarımıza ve gençlerimize havacılık eğitimi veren, memleketimizin gelişmesi için çaba sarf eden, üstelik bu faaliyetleri yalnızca halkımızın bağışlarıyla gerçekleştiren Türk Hava Kurumu, kurban derilerinin bağışlanacağı en doğru adrestir” açıklamasında bulundu.
Türk Hava Kurumuna yapılan kurban derisi bağışlarının, fitre ve zekatlarla birlikte kurumun yegane mali kaynağı olduğunu belirten Atılgan, şöyle devam etti:
“Bu bağışlar sayesinde her yıl on binlerce gencimize model uçak, paraşüt, yamaç paraşütü, planör, yelken kanat gibi sportif havacılık alanlarında ücretsiz kurslar veriyor, orman yangın riski yüksek bölgelerimiz Ege ve Akdeniz’de uçaklarımızla her yaz yangınları söndürüyoruz. Ambulans helikopterlerimizle yurdumuzun en ücra köşelerinden hasta ve yaralılarımızı hastanelere taşıyoruz. 2011’de kurduğumuz THK Üniversitesi ile havacılık sektörüne nitelikli insan yetiştiriyoruz.”