En iyi uçak içi yemek hizmeti sunan 10 havayolu

Havacılık yeni zirvelere yükselmeye devam ettikçe, uçakta yemek yemeye yönelik beklentiler de arttı. Bu onu yerdeki en iyi restoranlarla rekabet edebilecek bir mutfak deneyimine dönüştürdü.

Uzmanlara göre, en iyi uçak içi yemek hizmeti sunan en iyi 10 havayolu şirketi

1. Emirates Hava Yolları
Emirates Hava Yolları, birinci sınıf misafirleri için sınırsız Dom Pérignon ve tüm yolcular için zengin bir menü seçeneği sunan olağanüstü uçak içi yemekleriyle öne çıkıyor. Havyardan burger sürgülerine kadar her türlü istek incelikle karşılanıyor. Tüm sınıflarda detaylara gösterilen özen ve özenle hazırlanmış şarap seçkisi ile Emirates, unutulmaz bir yemek deneyimi sunarak, gökyüzünde mükemmel bir lezzet arayan yolcuların en iyi tercihi haline geliyor.

2. Singapur Hava Yolları
Singapur Hava Yolları, simüle edilmiş basınçlı ortamlarda test edilen titizlikle hazırlanmış menülerle uçakta yemek yemeyi yeni boyutlara taşıyor. “Aşçıyı Ayırt” hizmeti özel ön sipariş seçenekleri sunarken, kraliçe boy yataklar ve özel yapım pijamalar gibi birinci sınıf olanaklar lüks bir deneyim sağlıyor. İki düzineden fazla ürün içeren menüsüyle Singapur Havayolları, sahadaki en iyi restoranlarla rekabet ediyor ve gökyüzünde mükemmel lezzetler konusunda ikinci en iyi havayolu olarak ün kazanıyor.

3. Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları, tüm sınıflarda sunduğu ayrıcalıklı hizmet ve yemek deneyimiyle öne çıkıyor. Kendini farklı kılan hava yolu, birinci sınıf ve ticari sınıf için uçakta şefler sağlayarak yolcuların yemeklerinin nasıl hazırlanmasını istediklerini seçmelerine olanak tanıyor. Kırmızı etten makarnaya, sebzeye kadar pek çok seçeneğin yer aldığı geniş menüyle yolcular seçim yapmakta zorlanıyor. Türk Hava Yolları ekonomi sınıfında bile tabak ve kaselerde sunulan sıcak yemeklerin yanı sıra humus ve taze salata gibi mezelerle göz dolduruyor. Türk Hava Yolları için mevsimsellik ve tazelik çok önemlidir. İster birinci sınıfta ister ekonomi sınıfında olun, Türk Hava Yolları bulutların üzerinde lezzetli bir yolculuk geçirmenizi sağlıyor.

4. Cathay Pacific

Cathay Pacific, hava yolculuğunda tutarlılık standardını belirliyor. Sağlıklı yaşamı ve sürdürülebilirliği benimseyen yolcular, uçakta taze demlenmiş kahvenin ve özel yapım soluk biranın tadını çıkarıyor. Cathay Pacific, tüm sınıflarda, birinci sınıf yolculara 36 inç genişliğindeki dünyanın en geniş koltuklarında beyaz çarşaflar ve kristal kadehlerle yemek yeme deneyimi yaşatarak birinci sınıf yemek deneyimiyle etkiliyor. Her ayrıntı, hava yolunun mükemmelliğe olan bağlılığını yansıtıyor.

5. Qatar Hava Yolları

Qatar Airways, çeşitli nedenlerden dolayı yolcuların en iyi tercihi olmaya devam ediyor. Her şeyden önce hava yolu, birinci ve business sınıfta isteğe bağlı bir alakart menü sunarak yolcuların tercih ettikleri saatte taze pişmiş ekmek, burrata salatası veya kuzu ikilisinin tadını çıkarmalarına olanak tanıyor. Ek olarak, Qatar Airways, Business Class’ta mevcut olan çeşitli bitki bazlı yemeklerle beslenme tercihlerine hitap ederek, Qatar Airways’in genel yemek deneyimine katkıda bulunuyor.

6. Etihad Hava Yolları
Etihad Havayolları, BAE’den ve bölgesel çiftliklerden ultra taze, yerel olarak yetiştirilen ürünleri tedarik ederek, çiftlikten tepsiye yaklaşımıyla uçakta yemek yemeyi yeniden tanımlıyor. Tazeliğe olan bu bağlılık, salata yeşilliklerinin yolculara servis edilmeden sadece birkaç saat önce toplanması anlamına geliyor. Etihad’ı diğerlerinden ayıran şey, her yemeğin mükemmel bir şekilde pişirilmesini ve tabaklanmasını sağlayan, uçaktaki kendini adamış şefleridir. Hava yolunun imzası olan Etihad bifteği de dahil olmak üzere, uçuş boyunca isteğe bağlı olarak sunulan menü sayesinde, Etihad ile her mutfak deneyimi, tadına varılmaya değer bir yolculuktur.

7. Air France

Air France, her sınıftaki sağlam seçenekler ve usta sommelier Paolo Basso’nun küratörlüğünü yaptığı etkileyici şarap ve şampanya menüsüyle yemek deneyimini yeni boyutlara taşıyor. Sürdürülebilirliğe bağlı olarak et, süt ürünleri ve yumurtanın %100’ü Fransa’dan sağlanmakta olup, çocuklara ve bebeklere organik olarak yetiştirilen gıda bileşenleri sunulmaktadır. Üst sınıf olan “La Première”de konuklar, beyaz keten masa örtüleri, tasarım porselen tabaklar ve kristal kadehler üzerinde yemeklerini yiyorlar. Arnaud Lallement ve Anne-Sophie Pic gibi en iyi Fransız şeflerle işbirliği yapan Air France, tüm sınıflarda çevre dostu ambalajlarda sunulan taze, yerel ve mevsimlik malzemelerle Fransız mutfağının en iyilerini sergileyerek her uçuşu bir kutlamaya dönüştürüyor.

8. Korean Air

Korean Air, özellikle birinci sınıfta, konukların yolculukları boyunca iki önemli öğünün ve çeşitli atıştırmalıkların tadını çıkardıkları olağanüstü uçak içi yemek deneyimleriyle tanınmaktadır. Ekonomi ve “prestij” sınıflarında bile yolcular, Pasifik uçuşlarındaki popüler bibimbap yemeği de dahil olmak üzere doyurucu yemeklerin tadını çıkarıyor. Korean Air, her destinasyonun özünü yansıtan taze, mevsimlik malzemeler kullanmaktan gurur duymaktadır ve prestijli Mercury Ödülü’nü kazanmaktadır. Uçaktaki yemek deneyimi, 2019 ASI Dünyanın En İyi Sommelier’ı Marc Almert’in küratörlüğünü yaptığı şarap koleksiyonuyla daha da zenginleşiyor.

9. ANA
ANA, uçaktaki birinci sınıf yemek deneyimi sunmak amacıyla Japon mutfağı için Toru Okuda ve Fransız yemekleri için Ryuta Iizuka gibi üst düzey şeflerle işbirliği yapıyor. Hem Japon hem de Batı yemekleri seçenekleriyle yolcular bir mutfak yolculuğunun keyfini çıkarıyor. Menüde kamkat içinde yengeç ve avokado salatası, Japonya’nın Yeni Yıl kadomatsusunu andıran marul ve Arima sansho biberi ve kış sebzeleri ile yavaş pişirilmiş fener balığı ciğeri Ankimo gibi yemekler yer alıyor. Japonya’dan ayrılan ekonomi sınıfı yolcuları bile ek ücret karşılığında yemeklerini iyileştirme seçeneğine sahiptir.

10. Hawaii Hava Yolları

Hawaiian Airlines, olağanüstü hizmeti ve ortalamanın üzerindeki yemek servisiyle tanınan, en iyi yerli Amerikan havayolu olarak sürekli olarak en yüksek ödülleri kazanmaktadır. Hawaiian Airlines, diğerlerinden farklı olarak ekonomi sınıfındakiler de dahil olmak üzere tüm yolculara sıcak yemek sunmaya devam ediyor. Birinci sınıf yolcular, Fete’li şef Robynne Maii tarafından tasarlanan kokteyl ve yemek seçenekleriyle özel bir yemek deneyiminin keyfini çıkarıyor.