ENKA Sanat’ın, klasik müzik alanında gelecek vadeden genç sanatçılara yönelik düzenlediği “ENKA Sahne”, 26 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında birbirinden değerli sekiz genç sanatçının ilham verici performansına ev sahipliği yapıyor.

Yetenekleri ve başarıyla ön plana çıkan, sanat hayatının başındaki sanatçılara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve yeniyi deneyebilecekleri bir platform sunacak ENKA Sahne’de bu yıl yer alan sanatçılar, projenin Danışma Kurulu’ndaki Viyola Sanatçısı Efdal Altun, Keman Virtüözü, Besteci ve Akademisyen Cihat Aşkın, Piyanist ve Akademisyen Gökhan Aybulus, Piyanist ve Besteci AyşeDeniz Gökçin, Piyanist ve Besteci Fazıl Say ile Çello Sanatçısı ve Akademisyen Dilbağ Tokay tarafından seçildi. Keman ve viyolonsel performanslarına ise Akademisyen ve Piyanist Çağdaş Özkan korrepetitör olarak eşlik etti.

Bu yıl ENKA Sahne’de yer alan müzisyenler:

Ali Aras Özcan, viyolonsel
Arya Su Gülenç, piyano
Beren Gürcüoğlu, piyano
Buğra Çankır, piyano
Çetin Özen, vibrafon ve trampet
Damla Ece Karataş, piyano
Doruk Deniz Aksu, keman
Duru Önhon, keman

Video yönetmenliğini Selçuk Metin’in, ses mühendisliğini ise Can Aykal’ın yaptığı genç müzisyenlerin performansları, ilk kez 26 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında ENKA Sanat’ın YouTube hesabından yayınlanacak. Performansların görüntü ve ses kayıtlarını dijital platformlar üzerinden sayısız izleyiciyle buluşturarak, genç yeteneklerin geniş kitlelere ulaşmasını hedefleyen ENKA Sanat, proje kapsamında sunulan maddi desteğe ek olarak, yapılan profesyonel kayıtları kendi tanıtımlarında ve başvurularında kullanabilmeleri için müzisyenlerle de paylaşacak.

Bugüne dek, sanatın farklı alanlarında üretim yapan pek çok genç yeteneğe yönelik teşvik, destek ve burs programları yürüten ENKA Sanat, önümüzdeki yıllarda da yeni sanatçılarla ENKA Sahne projesini sürdürmeyi hedefliyor.

ENKA Sanat Hakkında

ENKA Sanat, kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerine, 1984 yılında, sanatın farklı dallarından başarılı sanatçılara ENKA Bilim ve Sanat Ödülleri'ni vererek başladı. İlk etkinliğini, Açıkhava Tiyatrosu'nda 1989 yılında düzenledi. 1999 yılında mekânlarına önce Oditoryumu, ardından 2002 yılında Sanat Galerisi'ni ekleyerek hem etkinliklerini çeşitlendirdi hem de programını tüm yıla yaydı. Bugüne dek, 300’den fazla konsere, 360’dan fazla tiyatro oyununa, 120’den fazla sergiye, 300’e yakın film gösterimine, 50’den fazla dans ve performans gösterisine ev sahipliği yaptı; 7.000’e yakın sanatçıyı, 650.000’den fazla sanatseverle buluşturdu. Bugün, düzenlediği etkinliklerde sahne sanatları, müzik, sinema, plastik sanatlar gibi farklı sanat dallarından yenilikçi örnekleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ederken, alanında duayen sanatçıların yanı sıra genç yeteneklere de kapılarını açıyor. Faaliyetlerini ENKA Vakfı çatısı altında sürdüren ENKA Sanat, aynı zamanda geliştirdiği çeşitli iş birlikleri ve sponsorluk çalışmaları ile sanata katkılarını çok yönlü olarak sürdürüyor.