Son günlerde yazılı ve görsel medyada yer alan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Duty Free ile ilgili çıkan haberlere ilişkin olarak ATÜ Duty Free Genel Müdürü Ersan Arcan tarafından yapılan açıklamada, ATÜ Duty Free İşletmeciliği'nin ulusal ve uluslararası alanda başarıları uluslararası birçok sektörel kuruluş tarafından ödüllendirilmiş, halen yurt içinde ve dışında 7 havalimanında bin 83 personeli ile duty free işletmeciliğini sürdüren tek Türk şirketi olduğu hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Şirketimizin işletmesinde bulunan ve en yoğun yolcu trafiğine sahip olan İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gümrüksüz mağaza ve depolarında 25 Ocak 2010 Pazartesi günü, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü; Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü; Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü; Gümrük Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yürütmüş oldukları bir soruşturma kapsamında, yasal bir denetim süreci yaşandığı sizlerin malumunuzdur.
Bu yasal denetimin sağlıklı şekilde yürütülebilmesinin ve özellikle mağaza raflarındaki ürünlerin doğru şekilde sayılabilmesi ve stok kayıtlarımızla birebir doğru mukayesesinin yapılabilmesinin doğal bir gereği olarak, mağazalarımızda 6 saat süre boyunca satışa ara verilmiş ve aynı gün saat 15.45 itibari ile mağazalarımız tekrar hizmete açılmıştır.
Binlerce çeşit ve ürün referansından oluşan sayım ve sayım sonuçlarının şirketimizin resmi stok ve envanter kayıtları ile mukayesesi sonucunda, hiçbir ürün veya envanter eksiğine rastlanmadığı ve ayrıca ürün, stok, satış, muhasebe ve bilgi işlem kayıtları ile yasal defter ve belgelerinin kısaca ticari faaliyetini yürütürken icra ettiği çalışma esas ve usullerinin ilgili mevzuatın düzenlediği gerekliliklere harfiyen uyduğu da tespit edilmiş olup, tanzim ve imza edilen bir İşyeri Denetim Tutanağı ile kayıt altına alındı.
Yapılan bu denetim sırasında, şirketimizin üzerinde hassasiyetle durduğu şeffaflık politikası gereğince, resmi görevliler ile tam bir işbirliği yapılarak, şirketimizin her türlü evrakı, bilgi ve belgesi kendilerinin görüş ve incelemesine açıldı. Soruşturma kapsamında olan konularla ilgili, personelimizin de bilgisine müracaat edilerek istenilen bilgiler kendilerine aktarıldı.
Uluslararası faaliyetleri bulunan şirketimiz, birçok yerli ve yabancı saygın denetim şirketi tarafından yılda en az 7 kez denetleniyor.
Şirketimizin sistem-teknik-altyapı ve operasyon çalışmalarını içeren bu çok kapsamlı denetim yapılıyor. Bu denetimler yanında, yürüttüğü ticari faaliyetlerinin Gümrük Yönetmeliği ve diğer ilgili mevzuata uygunluğu bakımından şirketimiz, gerek Gümrük Müdürlüğü ve gerekse Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından da faaliyete başladığı ilk günden bugüne kadar sürekli şekilde yasal denetim ve kontrollere tabi tutulmuştur.
25 Ocak 2010, Pazartesi günü yapılan bu denetim süreci de herhangi bir usulsüzlüğe veya olumsuzluğa rastlanmadığı belgelenerek sonuçlanmış, Şirketimizin Atatürk Havalimanı dahilinde yürüttüğü duty free operasyonlarının yasalara uygunluk, şeffaflık, ciddiyet, kurumsal çizgi ve güvenirliliğini zedeleyebilecek herhangi bir bulgu veya olumsuzlukla karşılaşılmamıştır.
Hal böyle iken, bazı yayın kuruluşlarının ana haber bültenlerinde, mağazalarımızın görüntüleri de verilerek işlenen haber içeriğinde, 'Free Shop Operasyonu' olarak başlayan incelemenin renk değiştirdiği ve Atatürk Havalimanı'nda Duty Free'lerde 'kadın ticareti' ve 'pırlanta kaçakçılığı' yapıldığı iddia edilerek maalesef bu ağır ithamlarla şirketimizin ilgisi bulunduğu gibi yanlış bir intiba yaratılmıştır.
Atatürk Havalimanı'nda işletmekte olduğumuz mağazalarımızda yapılan inceleme ve denetimin ilgili olduğu soruşturma kapsamında yukarıda belirtilen içerikle kurumumuzun hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Bu haberi veren medya mensuplarının kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi temel meslek ilkesi doğrultusunda incelenmiş olsa veya şirketimizin bilgisine başvurulmuş olsa idi, bu içerikle şirketimizin hiçbir ilgisi olmadığı kolaylıkla belirlenebilecekti.
Şirketimizin, yukarıda iddia edilen ve müessesemizin yaşadığı denetim süreci ile hiçbir alakası bulunmayan bu suçlamalar karşısında yasal haklarını kullanacağını ve gerekli yasal yollara başvuracağını önemle belirtmek isteriz.
İHA