Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından düzenlenen Tehdit Algılama Sistemleri Temin ve Tesisi ihalesini kazanan AKBA teknoloji ve Savunma Sanayi A.Ş kurucu ortağı Şirzat Balin, sistemin Aralık ayı itibariyle Ankara Esenboğa Havalimanı’nda kullanılmaya başlanacağını belirtti. 6 aylık bir deneme süreci sonrasında Türkiye’deki tüm havalimanlarına uygulanacak olan sistem güvenlik hızını arttıracak.

“Dünyadaki tek kapsamlı çözüm”

AKBA Teknoloji Kurucu Ortakları Şirzat Balin ve Osman Aksoy insan güvenliği radarı ile ilgili şunları söylediler; “2016 Kasım ayında İngiltere’de gerçekleştirilen Güvenlik Fuarı’nda Apstec’i gördüğümüzde, devletimize intihar bomba saldırılarıyla mücadelede yardımcı olacak nihai bir çözüm arayışındaydık. İnsan Güvenliği Radarı’na ait canlı demo gösterisinden o kadar etkilendik ki, Türkiye'de bir ortaklık modeli üzerinde görüşmelere başladık. Apstec’in, canlı bomba algılamasına yönelik benzersiz çözümü, dünyadaki tek kapsamlı çözüm. Bu sistemi Türkiye’ye getirmekteki temel amacımız, ülkemizin karşı karşıya kaldığı ulusal güvenlik tehditlerine kesin bir çözüm üretmek.”


İnsan Güvenliği Radarı Nedir?
İnsan Güvenliği Radarı TM (HSR), kıyafetin altında, vücuda veya sırt çantası içine gizlenmiş el yapımı patlayıcıyı emniyetli, gerçek zamanlı ve otomatik tespitini gerçekleştirdiği belirtiliyor. HSR, hareket eden hedeflere doğru santimetre aralıklı mikro dalgalar gönderip, ardından dağılmış ve iletilmiş dalgaları tespit ederek çalışıyor. 3 metre genişliğinde konumlandırılan bir sistem (bir sistem iki adet kiosk), 10 metreye kadar bir tespit mesafesi sağlıyor.