TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı, Ukrayna Havayolları’nın Kiev uçuşlarına ev sahipliği yapmaya başladı. Ukrayna Havayolları, haftanın her günü Esenboğa Havalimanı ve Kiev arasında karşılıklı direkt sefer düzenleyecek.


TAV Havalimanları tarafından işletilen Esenboğa Havalimanı, Ukrayna Havayolları tarafından düzenlenen Kiev’den gelen ilk uçuşu karşıladı. Esenboğa Havalimanı’na 30 Ekim 2016, Pazar günü saat 22:55’te gelen yolcu uçağı 115 yolcu ile iniş yaptı. Ankara Esenboğa Havalimanı’na inen yolcular ve kabin ekibi, düzenlenen törenle TAV Esenboğa, Ukrayna Büyükelçiliği ve Kalkınma Ajansı yetkilileri tarafından karşılandı. İki ülkenin başkentlerini birbirine bağlayan seferleri kutlamak için yolcular çiçekler ile karşılandı ve ardından pasta ikram edildi.


Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha “İki başkenti birbirine bağlayan Kiev ve Ankara uçuşları bizler için mutluluk vericidir. Türkiye ve Ukrayna’nın sosyal ve ekonomik açıdan olumlu bir ortamda yer aldığı bu süreçte başlayan direkt uçuşların her iki ülke için de yapıcı nitelikte olduğunu” söyledi. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Sybiha, “Tüm yetkililere sıcak ev sahipliği ve misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum” dedi.
TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer “Esenboğa Havalimanı’ndan, yurt içinde 37 ve yurt dışında 17 ülkede 28 destinasyona direkt uçuşlarla bağlanıyoruz. Ukrayna Havayolları’nın Kiev’e başlayan seferlerin başlamasından memnuniyet duyuyoruz. TAV Esenboğa olarak uçuş ağımıza yeni destinasyonlar ekleyerek yolcularımıza direkt uçuş rahatlığını sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Ukrayna Havayolları, Esenboğa Havalimanı’ndan sezon boyunca Kiev’e haftanın her günü karşılıklı direkt uçuş gerçekleştirecek.
Esenboğa Havalimanı, 2015 yılında 12.3 milyon yolcuya ve yaklaşık 88 bin uçuşa ev sahipliği yaptı.